12.09.2001 00:00

O zachování českrumlovské točny usiluje i nové občanské sdružení

Zachování otáčivého hlediště v Českém Krumlově i v nejbližších letech je hlavním cílem občanského sdružení Naše točna, které vzniklo letos v létě. Podle památkářů může točna jako dočasná stavba existovat v zahradě českokrumlovského zámku jen do konce příštího roku, její přemístění je ale dlouhodobou záležitostí.

"Proto chceme, aby existence točny byla prodloužena do konce její životnosti, což je zhruba do roku 2017," řekla dnes ČTK náměstkyně českobudějovického primátora a spoluzakladatelka sdružení Vlasta Bohdalová (ČSSD).

"Pokud je na jedné straně vah argument, že točna musí ze zahrady zmizet, na straně druhé musí být jasné, kde bude stát nová. Českokrumlovští zastupitelé sice schválili tři lokality na možné umístění točny, ale to bude dlouhodobou záležitostí," podotkla. Úvahy, že točna bude odstraněna po letošní úspěšné sezóně, v níž 62 představení Jihočeského divadla zhlédlo rekordních 39.000 diváků, označila za absurdní

Provoz točny podle památkářů poškozuje nejen zámeckou zahradu a přilehlý letohrádek Bellaria, ale také ohrožuje setrvání Českého Krumlova v seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Památkáři připomínají, že točna při zápisu počátkem 90. let nebyla uvedena v podkladové dokumentaci. "Ano, v té době ji vyráběli ve Škodě. Myslím si, že by bylo na místě, kdyby památkáři tehdy řekli zástupcům UNESCO: 'Točna tady vždy již 40 let stála a bude tady dál.' To by od nich bylo fair a dnes bychom byli úplně jinde," připomněla Bohdalová.

Ředitel Jihočeského divadla Jan Mrzena bere budoucnost realisticky. "S ohledem na to, že se chystáme na poslední sezónu, chceme opustit točnu se vztyčenou hlavou. Připravujeme na ni pro rok 2002 úspěšné inscenace z let předchozích. Nicméně nějaký zásadní nový počin již od nás nelze čekat, neboť by bylo nezodpovědné připravovat novou velkou produkci pro jednu kratší sezónu," řekl ČTK.

V českokrumlovské zámecké zahradě působí Jihočeši už od roku 1947. O 11 let později diváky poprvé svezli na otáčivém hledišti. Tato stavba o kapacitě 658 míst a hmotnosti 650 tun prošla poslední rekonstrukcí v letech 1989 až 1993.

Autor článku: redakce