27.07.2016 12:16

Olomouc čeká světová premiéra Orfea v podání bratrů Bubeníčkových

Slavní tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi vystoupí v Olomouci se svým unikátním představením Orfeus u příležitosti zakončení profesionální taneční kariéry. Půjde přitom o světovou premiéru, Olomouc bude totiž první zastávkou během jejich česko-slovenského turné. Představení je naplánováno na 8. září na Výstavišti Flora, kapacita je přes 600 míst. Mezinárodně uznávaní tanečníci se poté představí v Ostravě, Brně, Bratislavě, Českých Budějovicích, Praze a v Plzni.

„Jsem velice rád, že v době, kdy se blíží jejich umělecký závěr, se představí v Olomouci. Z tohoto pohledu vnímám připravovanou světovou premiéru představení Orfeus jako mimořádnou kulturní událost, která výrazným způsobem překračuje hranice našeho regionu,“ řekl dnes novinářům olomoucký primátor Antonín Staněk. Olomouc dosud mezi městy, kde se turné slavných dvojčat chystá, nebyla uvedena. Podle pořadatelů se však akce připravuje již od loňského roku. „Původně to měla být dvě představení. Když se bratři Bubeníčkové rozhodli, že budou dělat turné, domluvili jsme se, že efektivnější bude jedno představení,“ doplnil primátor.

Kromě slavných tanečních dvojčat diváci v představení uvidí i slovenského herce Csongora Kassaie, který je v Česku známý díky roli v pohádce Čert ví proč, německou tanečnici Annu Hermanovou a violoncellistku Terezii Kovalovou. Celá show Les Ballets Bubeníček se uskuteční pod režijním vedením dua SKUTR, které tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

Dvojčata pocházejí ze staré české cirkusové rodiny. Od svého prvního angažmá v souboru Johna Neumeiera v Hamburku se vypracovali k mezinárodnímu renomé a uznání. Otto byl od roku 1997 prvním sólistou Hamburského baletu, Jiří v roce 2006 odešel do drážďanského baletu Semperoper, kde působil na stejné pozici a také vytvářel choreografie. Oba mají za sebou mnohá ocenění i četná hostování na prestižních scénách.

http://www.bubenicektour.cz/ 


Autor článku: ČTK: Alena Horáková, hj

Olomouc čeká světová premiéra Orfea v podání bratrů Bubeníčkových