21.12.2016 09:47

Olomoucké Divadlo na cucky uzavírá úspěšný rok 2016

Nezávislé Divadlo na cucky působí v olomoucké Wurmově ulici čtvrtým rokem. Své aktivity v bývalé kanovnické rezidenci rozvíjí nejen tamní divadelní soubor – volnočasový program oslovuje zájemce napříč generacemi.

Vernisáže, koncerty, dětské dílny, pohybové workshopy, dramatický kurz pro seniory nebo pestrá nabídka divadelních představení. Celkem na sto dvacet akcí různého charakteru, které měly nejen bavit, ale i vzdělávat. „Usilujeme o to, abychom našim návštěvníkům vtiskli silný zážitek. Ať už prostřednictvím divadla, tance či výtvarného umění,“ uvedl Jan Žůrek, ředitel DW7 o.p.s., která divadlo provozuje.

Samotný divadelní soubor Na cucky má za sebou tři premiéry. V režii Jana Žůrka vznikla na počátku roku poetická inscenace Proč kuchyň?, přičemž tato hra rakouského dramatika Petera Handkeho byla na českých jevištích uvedena vůbec poprvé a na scéně se v ní mj. objevila herecká legenda, Miloslav Maršálek. Pohádku německého autora Ulricha Huba Tučňáci na arše zpracoval s pětičlenným ansámblem Zdeněk Vévoda a soubor ji odpremiéroval v červnu za účasti překladatele Michala Kotrouše. Poslední „domácí“ titul připravila slovenská režisérka Silvia Vollmannová, která se spolu s hereckou dvojicí Bořek Joura – Viktor Zavadil rozhodla prozkoumat život současných vysokoškoláků. Inscenace MATE měla premiéru 4. října. Právě Vollmannová by se měla od září příštího roku stát novou uměleckou šéfkou souboru. „Kromě těchto tří novinek jsme u nás uvedli další čtyři premiéry hostujících tvůrců, jejichž projekty jsme koprodukovali,“ upozornil Žůrek. „Těmto koprodukcím věnujeme dlouhodobě zvýšenou pozornost a snažíme se v našich prostorách pravidelně hostit inspirativní umělce. Letos jsme se takto postarali o patnáct rezidenčních pobytů v Olomouci, na Kruhovském mlýně u Laškova a v norském Hammerfestu,“ dodal Žůrek.

DW7 o.p.s. vznikla transformací z občanského sdružení Divadlo Konvikt v roce 2014. Kromě provozu Divadla na cucky organizuje DW7 také mezinárodní festival Divadelní Flora, který letos proběhl už podvacáté. DW7 dále zaštiťuje činnost Galerie W7 nebo komunitní Za()hrady.

www.divadlonacucky.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda

Olomoucké Divadlo na cucky uzavírá úspěšný rok 2016

Zprávy

19.01.2018

Výstava ukazuje herečku Vlastu Fialovou jako ženu mnoha tváří

Jako ženu mnoha tváří a mimořádného talentu představuje herečku Vlastu Fialovou nová komorní výstava v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum ji připravilo ke dvěma výročím. Herečka celoživotně spjatá s Brnem by 20. ledna oslavila 90. narozeniny, 13. ledna uplynulo 20 let od její smrti.

18.01.2018

Pozvánka na slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů

Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisůproběhne symbolicky 29. ledna, ve výroční den úmrtí Julia Zeyera. Od 18 hodin vás v Café Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) čeká čtení z dopisů v podání Karla Dobrého a Cyrila Dobrého a houslové sólo ze Sukovy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, které zahraje Lucia Fulka Kopsová. Úvodní slovo bude mít a večerem provede profesor Přemysl Rut. 

18.01.2018

Vyberte nejlepší taneční výkony a choreografii na loňský rok

Internetový portál Opera Plus spustil už pátý ročník čtenářského hlasování o nejlepších tanečních výkonech a choreografii v uplynulém roce. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět má ale i celá řada nezávislých tvůrců.