26.07.2017 16:08

Olomouckému Divadlu Tramtarie se zvýšila návštěvnost

Olomoucké Divadlo Tramtarie navštívilo v uplynulé sezoně o 1200 návštěvníků více než loni. Průměrná návštěvnost na domácí komorní scéně byla přes 98 procent a do divadla přišlo přes 9000 diváků. To je historicky nejvyšší návštěvnost divadla za jeho uplynulých 13 sezon, řekla dnes ČTK jeho ředitelka Petra Němečková. Dalších 35.000 návštěvníků zhlédlo inscenace divadla na výjezdních představeních.

Divadlo odehrálo 309 představení, z toho 130 na domovské scéně ve Slovanském domě v Olomouci a 179 na zájezdech po republice. „Za 13 let se nám podařilo vytvořit neuvěřitelnou diváckou základnu, která zdaleka přesahuje hranice Olomouce. Většina představení je vyprodaná na měsíc dopředu,“ uvedl umělecký šéf souboru Vladislav Kracík.

Divadlo Tramtarie připravilo v uplynulé sezoně čtyři premiéry, divácky nejžádanějším titulem byla autorská komedie Vladislava Kracíka s názvem Po stopách něžného muže. Odborná veřejnost nejlépe hodnotila Pěnu dní Borise Viana v režii hostující Hany Mikoláškové a nejambicióznějším projektem historie divadla bylo červnové uvedení Tolstého Anny Kareniny. „Na vzniku inscenace se podílel nejpočetnější tvůrčí tým, největší je i herecké obsazení inscenace,“ doplnila Němečková. Titul také sezonu uzavřel.

Přelomovým počinem v tvorbě divadla bylo podle ředitelky nazkoušení inscenace Stařec a moře Ernesta Hemingwaye v angličtině. Inscenace má za sebou dohromady s českou verzí dosud 44 repríz, uváděna je od června 2016 a stala se žádanou produkcí pro střední školy po celé republice, dodala Němečková.

Do nadcházející 14. sezony chystá divadlo rovněž čtyři premiéry, z nichž dvě vzniknou pod taktovkou hostujících režisérů Filipa Nuckollse a Jiřího Trnky a dvě v režii uměleckého šéfa souboru Kracíka. Konkrétní tituly zveřejní divadlo počátkem září. Na repertoáru zůstává do příští sezony deset titulů pro dospělé a pět inscenací pro dětského diváka. Mezi nimi je i pohádka O pračlovíčkovi, kterou divadlo hraje sedm let a dosud ji uvedlo 435krát v ČR i zahraničí.

Herecký soubor však opouští jeho dlouholetý člen Jan Konopčík, od nové sezony ho nahradí Vít Pištěcký, který přichází z Městského divadla v Šumperku.

http://www.divadlotramtarie.cz

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, ktp

Olomouckému Divadlu Tramtarie se zvýšila návštěvnost

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.