06.06.2017 08:50

Opavské KUPE oslaví narozeniny Miloše Horanského festivalem

Od 13. do 17. června 2017 proběhne v novém kulturně-uměleckém prostoru KUPE ve zrekonstruované vodárenské věži v Opavě divadelní festival s názvem Pocta Miloši Horanskému. Diváci se mohou těšit na tři inscenace pražského Divadla Viola, které Miloš Horanský režíroval, výstavu fotografií Hynka Čermáka inspirovaných poezií Horanského nebo besedu s protagonistou festivalu. Mezi hosty se v Opavě objeví například Martin Hilský, Tatiana Vilhelmová, Bára Hrzánová a další. Pro nový kulturně-umělecký prostor KUPE je festival první velkou akcí. 

„Chceme festivalem Miloši Horanskému poděkovat nejen za podporu KUPE, ale celkově za jeho přínos české kulturní scéně. Vybrali jsme termín jeho 85. narozenin, abychom je s ním společně oslavili. Miloš Horanský je pro mě osobně v mnohém příkladem a rád bych mu proto tímto festivalem za vše poděkovat,“ dodává Vladimír Peringer, ředitel opavského KUPE.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne v úterý 13. 6. v 19 hodin ve Slezském divadle, a to inscenací Neumím jinak než láskou. Opavanům se představí Tatiana Vilhelmová v roli Boženy Němcové, životní partnery ztvární herci Tomáš Pavelka a Aleš Procházka. Po představení proběhne zahajovací večírek v KUPE. Miloš Horanský se v rámci festivalu představí také jako básník, který svou tvorbou inspiroval herce a fotografa Hynka Čermáka k vytvoření zvláštní série fotografií. Vernisáž výstavy se spolu s hudebně-dramatickým přednesem básní uskuteční ve středu 14. 6. přímo v KUPE. Ještě tentýž večer se návštěvníci nového kulturního prostoru mohou těšit také na druhý díl cyklu „Na vodárně s…“, ve kterém si Jiří Siostrzonek bude povídat právě s Milošem Horanským. Festivalový jubilant bude o dva dny později, ve čtvrtek 16. 6., vystupovat také v úspěšné Shakespearově sváteční poště spolu se svými kolegy Martinem Hilským a Hanou Maciuchovou. Poslední (sobotní) večer 17. 6. patří Báře Hrzánové s inscenací Máj. Po každém představení bude navíc prostor na debatu s aktéry či hosty. Hlavní festivalový program začíná vždy od 19 hodin a kromě prvního dne se odehrává v KUPE, bývalé vodárenské věži u vlakového nádraží Opava východ.

Realizaci projektu podpořilo statutární město Opava a Státní fond kultury ČR při Ministerstvu kultury.

KUPE je kulturně-umělecký prostor, který vznikl ve zrekonstruované vodárenské věži u východního nádraží v Opavě. V budově je galerie specializující se na prezentaci fotografií, v tomto roce se zaměřením na dokumentární fotografii. Multifunkční sál nabízí možnost provozování kina, které probíhá dvakrát týdně, koncertů, besed, seminářů a dalších akcí. Prostor samotné věže a venkovní terasu dotváří stálá výstava děl Kurta Gebauera. V objektu je také příjemná kavárna. Zrekonstruovaná vodárenská věž získala Zvláštní cenu poroty v soutěži Best of Realty 2016 a aktuálně je nominovaná na cenu Stavba Moravskoslezského kraje a na cenu Patrimonium pro futuro, kterou uděluje Národní památkový ústav. KUPE je veřejnosti otevřeno od úterý do pátku od 14 do 20 hod. a o víkendu od 11 do 20 hod.

PROGRAM divadelního festivalu POCTA MILOŠI HORANSKÉMU

13. 6. v 19 hod. NEUMÍM JINAK NEŽ LÁSKOU (ve Slezském divadle)
Manželka, matka, milenka — všechno všanc, všechno celou bytostí, nic napůl, taková byla Božena Němcová. Představení Divadla Viola je martýriem jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce.
Hrají TATIANA VILHELMOVÁ, TOMÁŠ PAVELKA a ALEŠ PROCHÁZKA v režii Miloše Horanského. Po představení se uskuteční ZAHAJOVACÍ VEČÍREK V KUPE.

14. 6. v 19 hod.   HORANSKÉHO POEZIE S FOTOGRAFIEMI HYNKA ČERMÁKA (v KUPE)
Čtení básní Miloše Horanského za doprovodu violoncella a vernisáž výstavy fotografií Horanského žáka, herce a fotografa Hynka Čermáka, který se těmito básněmi inspiroval.
14. 6. v 20 hod.   NA VODÁRNĚ S PROF. MILOŠEM HORANSKÝM (v KUPE)
Besedu s prof. Milošem Horanským moderuje Jiří Siostrzonek.

16. 6. v 19 hod.   SVÁTEČNÍ SHAKESPEAROVA POŠTA (v KUPE)
Přednes, rozbor a milá rozprava nad vybranými Sonety Williama Shakespeara – básnickými dialogy o lásce, smrti a pomíjivosti času. Sonety přednese Hana Maciuchová, jejich tajemství poodhalí Martin Hilský a celým programem divadla Viola provází Miloš Horanský.

17. 6. v 19 hod.   K. H. MÁCHA: MÁJ (v KUPE)
Máchův básnický velezpěv MÁJ. Říká ho, zpívá ho, velebí ho Bára Hrzánová v nastudování Miloše Horanského s hudbou Emila Viklického.

KUPE

Autor článku: Zuzana Vinklárková

Opavské KUPE oslaví narozeniny Miloše Horanského festivalem

Festivaly

22.01.2018

Druhý ročník Festivalu Andreini ve Vile Štvanice

Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede o víkendu 10. a 11. 2. 2018 v pražské VILE Štvanice druhý ročník Festivalu Andreini, který přibližuje českému publiku tvorbu zapomenutého, ale přesto pro vývoj evropského barokního divadla zcela zásadního divadelního rodu Andreini. Na festivalu se představí také zahraniční hosté – německo-italské divadelní duo Bärbel Kandziora a Fabio Ambrosini.

18.01.2018

Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.

10.01.2018

V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky

Východočeské divadlo bude od 22. do 29. ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu.