23.08.2016 13:06

Opera Divadla F. X. Šaldy v Liberci nabídne čtyři premiéry a symfonické koncerty

Opera Divadla F. X. Šaldy v Liberci nastuduje v nadcházející sezoně čtyři nová představení. Novinkou bude cyklus tří symfonických koncertů. Novinářům to dnes řekl vedoucí souboru Martin Doubravský. Novým cyklem chce divadlovyplnit mezeru v repertoáru pro diváky, kteří mají rádi hudbu.

„V Liberci takový cyklus nikdy nebyl,“ uvedl. Vybavuje si jen, že za komunistického režimu se symfonické koncerty hrály, když se nepovedlo připravit premiéru. Repertoár těchto koncertů se ale neměnil a zájem mezi diváky o ně byl nízký. „To není správná cesta. Symfonický koncert je o tom, že se nastuduje pro jediný okamžik,“ uvedl Doubravský. Na koncertech tak budou hudebníci hrát pokaždé jiné skladby, na prvním v říjnu to budou Slovanské tance a symfonie číslo 7 od Antonína Dvořáka. Podle Doubravského budou muset pro koncerty přibrat další umělce, orchestr bude asi o třetinu početnější než obvykle. Na pódiu bude přes 50 hudebníků.

V divadelní sezoně trvající od září do června nabídne opera čtyři nové tituly, z toho jeden bude muzikálový. Diváci ho ale uvidí až na jaře příštího roku. Půjde o Funny Girl od Jula Styna a Boba Merrilla o skutečném příběhu herečky Fanny Briceové. 
První novinkou opery budou na konci září Veselé paničky windsorské. Shakespearovskou komedii zhudebnil v polovině 19. století německý skladatel Otto Nicolai, v Liberci se opera hrála naposledy v roce 1988.
Doubravský se ale těší nejvíce na uvedení Její pastorkyně od Leoše Janáčka, což bude v prosinci. „Uvědomuje si předsudek běžného diváka, který vůči Janáčkovi existuje. A není to problém jen Liberce. Je to o to více zarážející a mrzutější, že hned vedle v Německu se stává tato opera jednou z nejhranějších vůbec,“ uvedl. „Předsudek vůči Janáčkovi chceme alespoň v Liberci rozbořit. Neboť se domnívám, že hudba Janáčkova je alespoň v této opeře pro běžného posluchače naprosto srozumitelná,“ řekl Doubravský.
Na květen příštího roku chystá liberecký soubor uvedení jedné z nejslavnějších světových oper, Rigoletto od Giuseppa Verdiho. „U této opery máme ambici, aby zůstala na repertoáru alespoň deset let,“ dodal Doubravský.

http://www.saldovo-divadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš

Opera Divadla F. X. Šaldy v Liberci nabídne čtyři premiéry a symfonické koncerty