28.08.2017 19:33

Opera v Liberci zahájí sezonu premiérou Panny Orleánské

Opera libereckého divadla F.X. Šaldy zahájí novou divadelní sezonu premiérou v Česku málo hrané opery ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského Panna Orleánská. Vedle mezzosopranistky Alžběty Vomáčkové se v ní představí také nová posila libereckého souboru – mladý slovenský barytonista Csaba Kotlár. Naposledy se hrála opera v roce 2009 v Plzni a před tím někdy v 50. letech minulého století, řekla novinářům dramaturgyně divadla Lenka Chválová.

„I my si klademe otázku, proč se tato opera hraje tak zřídka, když víme, že hudbou toto dílo obdařil Petr Iljič Čajkovský, což je jeden z top skladatelů z komerčního pohledu,“ poznamenal šéf liberecké opery Martin Doubravský. Důvodem podle něj může být nesnadná inscenační realizace díla. „Je to krásná opera, která je dle našeho názoru neprávem opominuta,“ dodal Doubravský. Podle režisérky představení Lindy Keprtové je opera velmi dlouhá, a tak bylo nutné škrtat, aby se s přestávkou vešla do tří hodin. „Náročné je to i personálně, protože jsme náš sbor posílili na 40 lidí, běžně jich je 25,“ dodala režisérka.

V prosinci uvede opera další premiéru, tou budou Dvě vdovy Bedřicha Smetany, kde se za dirigentský pult postaví Robert Jindra. Režisérem představení bude host Jan Antonín Pitínský, který jako jeden z mála činoherních režisérů dokázal uspět i v opeře. V březnu pak divadlo uvede Pucciniho Bohému, která patří k nejhranějším operám, a na květen se připravuje premiéra operety Johanna Strausse Noc v Benátkách.

Mimořádným projektem libereckého divadla v letošní sezoně bude opera pro děti, kterou připravuje Šaldovo divadlo ve spolupráci s Markétou Sýkorovou z Naivního divadla v Liberci. Dobrodružným příběhem bude do čarovného světa opery děti provázet herec Petr Jeništa. Představení bude podle Doubravského jakýmsi koncentrátem, který dětem představí operní hudbu a nejznámější melodie, jež často znají třeba z reklam a nevědí, že jsou ze světoznámých oper. „Zazní tam určitě hudba z Lazebníka Sevillského, z Carmen i něco od Pucciniho,“ dodal šéf opery.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Opera v Liberci zahájí sezonu premiérou Panny Orleánské

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.