17.10.2017 17:58

Opery v Ostravě s anglickými titulky

Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě oslavilo 28. září 110 let. Ke svým narozeninám dostalo divadlo, a tedy i diváci, hned několik důležitých dárků. Tím největším dárkem zcela jistě bylo nové titulkovacího zařízení. Každé operní představení budou moci nyní diváci sledovat jak v českém jazyce, tak v anglickém. Pozvěte své zahraniční partnery, klienty a přátele do divadla a sdílejte kulturní zážitek společně…

Počátkem 99. sezóny bylo v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě uvedeno provozu nové titulkovací zařízení, které umožní titulkování operních představení nejen v českém, ale souběžně i v anglickém jazyce. „Chceme tak dále deklarovat vstřícnost a přátelskost k česky nehovořícím návštěvníkům, a to nejen těm, kteří v současné době v Ostravě žijí a pracují, ale i těm, kteří do Ostravy často zajíždějí i za naším zajímavým a i ve světě stále častěji oceňovaným uměleckým programem operního souboru!“ uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Nové titulkovací zařízení je v současné době tvořeno dvěma panely, které jsou umístěné v technických lóžích ve 2. pořadí vlevo i vpravo v hledišti Divadla Antonína Dvořáka. „Každý panel je osazený pětimilimetrovými plnobarevnými LED diodami černé barvy v hustotě 40 000 pixelů na metr čtvereční, to znamená, že každý náš panel má 49 152 pixelů. Výhodou černé barvy LED je, že při nezobrazování panel neruší, je černý. Další výhodou je to, že nové panely jsou bez potřeby větrání a jsou tedy tiché,“ vysvětluje technický šéf Stanislav Muntág.

Oba panely zobrazují stejné informace tak, aby je viděl divák z každého místa v hledišti pod pozorovacím úhlem 140 stupňů. Titulkovací zařízení se navíc může mechanicky posouvat v horizontální rovině, což umožňuje v případě nepoužití jeho zasunutí do zadní části lóže.

„Panely pracují jako obrazovka monitoru a zobrazují informace z připojeného počítače, který je vybaven speciálním softwarem. Lze zobrazit 4 řádky textu v různých jazycích a případně i obrazové sdělení s možností nastavení intenzity jasu,“ dodává Muntág.

V sezóně 2017/2018 se mohou diváci těšit jak na otitulkování nových premiér (Giuseppe Verdi: Otello, Christoph Willibald Gluck: Ifigenie v Aulidě, Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič: Lady Macbeth Mcenského újezdu a Giuseppe Verdi: La traviata), tak i těch, které jsou v současnosti na repertoáru Národního divadla moravskoslezského (Ambroise Thomas: Hamlet, Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský!!!, Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta, Bedřich Smetana: Tajemství, Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie).

www.ndm.cz

Autor článku: Marcela Bednaříková

Opery v Ostravě s anglickými titulky

Zprávy

19.01.2018

Výstava ukazuje herečku Vlastu Fialovou jako ženu mnoha tváří

Jako ženu mnoha tváří a mimořádného talentu představuje herečku Vlastu Fialovou nová komorní výstava v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum ji připravilo ke dvěma výročím. Herečka celoživotně spjatá s Brnem by 20. ledna oslavila 90. narozeniny, 13. ledna uplynulo 20 let od její smrti.

18.01.2018

Pozvánka na slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů

Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisůproběhne symbolicky 29. ledna, ve výroční den úmrtí Julia Zeyera. Od 18 hodin vás v Café Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) čeká čtení z dopisů v podání Karla Dobrého a Cyrila Dobrého a houslové sólo ze Sukovy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, které zahraje Lucia Fulka Kopsová. Úvodní slovo bude mít a večerem provede profesor Přemysl Rut. 

18.01.2018

Vyberte nejlepší taneční výkony a choreografii na loňský rok

Internetový portál Opera Plus spustil už pátý ročník čtenářského hlasování o nejlepších tanečních výkonech a choreografii v uplynulém roce. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět má ale i celá řada nezávislých tvůrců.