24.08.2017 16:31

Opravy Janáčkova divadla budou kvůli azbestu delší a dražší

Opravy Janáčkova divadla v Brně budou delší a dražší, než se očekávalo. Stavbaři, kteří tam nastoupili na začátku prázdnin, objevili nebezpečné azbestové materiály, což ovlivní rozsah víceprací i schválený harmonogram. „Nyní vzniká návrh, jak se s takovým množstvím azbestu vyrovnat, bude ho muset zlikvidovat nějaká odborná firma,“ řekl dnes novinářům ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Očekává, že opravy se prodraží o jednotky milionů a prodlouží o jeden či dva měsíce. Divadelníci doufají, že nejpozději na začátek festivalu Janáček Brno v listopadu 2018 bude scéna s největším jevištěm v Česku opravená a připravená pro každodenní provoz.

Azbest se dříve masivně využíval ve stavebnictví, zejména kvůli odolnosti proti žáru. Prokázaly se však jeho zdravotně škodlivé vlastnosti, nyní je v Česku jako stavební materiál zakázaný. V Janáčkově divadle jej stavbaři našli v rozvodech a strojovnách vzduchotechniky a protipožárních klapkách. Na dalších místech jsou azbestocementové izolační panely.

Stavbaři převzali divadlo 30. června. Jejich úkolem bylo provést opravy v následujících 14 měsících. Firmy Metrostav, IMOS a OHL uspěly v tendru s nabídkou 524 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Divadelníci původně doufali, že se do budovy vrátí po prázdninách roku 2018.
Cílem oprav je rozšířit sociální zázemí, zmodernizovat prostory pro diváky i zaměstnance, jevištní technologie a veškeré rozvody. Oproti původním plánům se stavebníci zaměřili také na střechu, je ve špatném stavu.

V Janáčkově divadle působí zejména opera a balet Národního divadla Brno. Oba soubory proto v nadcházející sezoně čeká provizorium v Mahenově divadle spojené s prozkoumáváním nových míst vhodných k divadelní produkci. Jde třeba o brněnské výstaviště.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr

Opravy Janáčkova divadla budou kvůli azbestu delší a dražší

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.