31.05.2016 14:10

Orfeus a Eurydika, mezinárodní operní reforma v podání studentů JAMU

Reformní opera německého skladatele CH.W. Glucka Orfeus a Eurydika je známá jako milník hudební historie 18. století. V podobě ojedinělého společného projektu Hudební a Divadelní fakulty JAMU ji představí Divadlo na Orlí, Hudebně-dramatická laboratoř JAMU a její studenti.

Pokusíme se vytvořit společný projekt, který bude rozvíjet principy fyzického divadla v opeře a zdokonalovat práci s operní hudbou i samotné fyzické jednání herce (činoherního i operního pěvce). Operní pěvec a činoherní herec tak budou moci propojit své dosavadní, studiem nabyté zkušenosti do jednotného divadelního útvaru“, říká o novém zpracování režisér BcA. Marek Mokoš, student posledního ročníku operní režie na JAMU a iniciátor celého projektu. DNO tímto dílem uzavírá operní sezonu, diváci budou mít možnost vidět vídeňskou verzi z roku 1762, a to hned ve dvou představeních 4. a 5. června v 19:00.

Příběh Orfea a Eurydiky je velmi populární. Orfeus je zpěvák asvým hlasem, poetikou a uměním se snaží zachránit svůj vztah a vzkřísit lásku. Potřebuje ale dospět k smíření. „V opeře Orfeus se řeší hlavní myšlenka přijetí svého utrpení a hledání cesty smíření se, odpuštění. Láska dvou lidí se nezobrazuje jako růžový sentiment, ale je představená jako zkouška a bolest, která vede k očistě, myslí si režisér.

Do projektu je zapojeno více než 20 studentů JAMU, a to napříč obory operní režie, činoherní a muzikálové herectví, operní zpěv, dirigování orchestru a sboru, hudební a divadelní produkce. Orchestr je také sestaven převážně ze studentů JAMU a Konzervatoře Brno. Nastupující generace umělců tak uvádí klasickou operu ve svěžím provedení respektujíc reformní myšlenky autora. 

http://divadlonaorli.jamu.cz/ 


Autor článku: Klára Kadlecová

Orfeus a Eurydika, mezinárodní operní reforma v podání studentů JAMU