18.10.2004 00:00

Pekingská opera v Paláci Akropolis

Shang Huimin je pokračovatelka největší rodové školy ženského typu pekingské opery a v Evropě ona i soubor budou hostovat poprvé. Českým divákům předvedou klasické kusy svého rodu – inscenaci Princezna vyráží za Dlouhou zeď (Čao-t´űn čchu-saj), Ukrást královskou propustku (Tao ling), Našla dívenka nefritový náramek (Š´jű-čuo), Ztratit dítě a zbláznit se (Š´-c´ting-feng) a Opičí král řádí v Nebeském paláci (Ta nao tchian-kung).

V Číně existuje více než 300 regionálních divadel, jejichž dosah však většinou nepřesahuje danou oblast. Divadla totiž používají místní dialekty, kterým lidé z jiných regionů nerozumí. Pekingská opera má v tomto rozložení „sil“ výsostné postavení. Jako divadlo původem z císařova paláce má celonárodní význam i popularitu. Stejně jako v Číně i na Taiwanu velice známá Shang Huimin.

Pekingská opera je dnes zároveň nejrozšířenější forma tradičního čínského divadla. Patří do ní různé slavné divadelní rodové školy. Škola Shang, která přijíždí do Prahy, patří k těm nejvýznamnějším. Do repertoáru této školy patří celá řada velmi náročných pěveckých technik a technik jevištního pohybu, jež v sobě kombinují jin a jang – jemnost a tvrdost.

Paní Shang Huimin přijala během svého uměleckého života tři osobní žákyně. Jednou z nich je zpěvačka Feng-jűn Song, která je zároveň dramaturgyní tohoto představení. K vystoupení Čínské divadelní akademie v Praze řekla:

„Od svých 12 let jsem se u paní Shang učila pekingskou operu. Síla její osobnosti spočívá v tom, že její vysoká profesní úroveň souzní s její úrovní lidskou. Mým snem je evropským divákům ukázat skutečně autentické a tradiční čínské divadlo a umění vůbec.“

Více informací na www.palacakropolis.cz  

hana.kubackova@palacakropolis.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti