26.06.2017 13:36

Plné texty dokumentů přímo v katalogu knihovny Divadelního ústavu

Knihovna Divadelního ústavu implementovala do svého internetového katalogu Portaro modul digitální knihovny. U všech zdigitalizovaných dokumentů, které byly dříve přístupné pouze přes digitální knihovnu Kramerius, lze zobrazit plné texty přímo v katalogu.

V záznamu dokumentu, který byl zdigitalizován, je k dispozici zelené tlačítko „Zobrazit plný text“. V případě, že je dokument přístupný v obou digitálních knihovnách, obsahuje záznam tlačítka dvě – první vede (stejně jako odkaz v pravém horním rohu) na novou digitální knihovnu v rámci katalogu Portaro, druhé pak na původní digitální knihovnu Kramerius.

Kliknutím na „Zobrazit plný text“ se otevře digitální knihovna, ve které lze jednoduchým způsobem listovat dokumentem, v případě časopisů pak i prohlížet jednotlivá čísla.

Digitalizace dokumentů slouží v prvé řadě k jejich ochraně, proto mezi zdigitalizovanými naleznete zejména nepublikované texty divadelních her rozmnožených ormigem, kde se text časem ztrácí, a dále některé tituly starších periodik, u kterých se opakovaným užíváním ničila vazba a křehký papír se rozpadal.

Všechny zdigitalizované dokumenty jsou čtenářům přístupné ve všech studovnách v budově IDU, mimo budovu jsou přístupné pouze ty dokumenty, kde to umožňuje autorský zákon. Doufáme, že nová digitální knihovna zvýší komfort prohlížení dokumentů v elektronické podobě.

www.idu.cz

Autor článku: Judita Hoffmanová

Plné texty dokumentů přímo v katalogu knihovny Divadelního ústavu

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.