26.06.2017 13:36

Plné texty dokumentů přímo v katalogu knihovny Divadelního ústavu

Knihovna Divadelního ústavu implementovala do svého internetového katalogu Portaro modul digitální knihovny. U všech zdigitalizovaných dokumentů, které byly dříve přístupné pouze přes digitální knihovnu Kramerius, lze zobrazit plné texty přímo v katalogu.

V záznamu dokumentu, který byl zdigitalizován, je k dispozici zelené tlačítko „Zobrazit plný text“. V případě, že je dokument přístupný v obou digitálních knihovnách, obsahuje záznam tlačítka dvě – první vede (stejně jako odkaz v pravém horním rohu) na novou digitální knihovnu v rámci katalogu Portaro, druhé pak na původní digitální knihovnu Kramerius.

Kliknutím na „Zobrazit plný text“ se otevře digitální knihovna, ve které lze jednoduchým způsobem listovat dokumentem, v případě časopisů pak i prohlížet jednotlivá čísla.

Digitalizace dokumentů slouží v prvé řadě k jejich ochraně, proto mezi zdigitalizovanými naleznete zejména nepublikované texty divadelních her rozmnožených ormigem, kde se text časem ztrácí, a dále některé tituly starších periodik, u kterých se opakovaným užíváním ničila vazba a křehký papír se rozpadal.

Všechny zdigitalizované dokumenty jsou čtenářům přístupné ve všech studovnách v budově IDU, mimo budovu jsou přístupné pouze ty dokumenty, kde to umožňuje autorský zákon. Doufáme, že nová digitální knihovna zvýší komfort prohlížení dokumentů v elektronické podobě.

www.idu.cz

Autor článku: Judita Hoffmanová

Plné texty dokumentů přímo v katalogu knihovny Divadelního ústavu

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.