14.03.2017 14:05

Plzeňské Divadlo Alfa vystoupí na festivalu v Turecku

Plzeňské Divadlo Alfa představí tento týden na mezinárodním divadelním festivalu v Izmiru v Turecku nejúspěšnější inscenaci své více než padesátileté historie. Maňáskovou grotesku Tři mušketýři na motivy Alexandra Dumase hraje Alfa jedenáctý rok, za tu dobu ji uvedla téměř ve 400 reprízách. Festival Izmir International Puppets Days právě o tuto inscenaci usiloval několik let, řekl dnes ČTK ředitel divadla Jakub Hora.

Plzeňští divadelníci se v Izmiru představili už loni, a to s maňáskovou komedii Cha – Cha – Cha aneb Charlie Chaplin a jiná cháska. Návštěvníci v Turecku mají podle Hory zájem nejen o inscenace, ale také o samotné loutky. „Bývá zvykem, že ještě hodinu po představení chodí diváci a prohlížejí si dekoraci a maňásky, někteří si loutky i vyzkouší,“ řekl.

Kromě Turecka mají letos loutkáři z Alfy pozvánky na mezinárodní festivaly v polském Bialym Stoku, kde je uznávané loutkové divadlo a loutkářská vysoká škola. „V listopadu jsme dostali pozvání na jeden z nejkvalitnějších evropských loutkářských festivalů do dánského Silkeborgu. Zde by měla mít Alfa pro sebe celý sál, který obsadí maňáskové komedie Cha – Cha – Cha a Tři mušketýři,“ řekl Hora.

Tři mušketýři v režii Tomáše Dvořáka už rozesmáli diváky ve 22 zemích tří kontinentů, kromě evropských států to byla Kanada, USA, Izrael nebo Rusko. Na divadelních přehlídkách v ČR i v zahraničí získala inscenace 25 cen a dvě nominace.

http://www.divadloalfa.cz/

Plzeňské Divadlo Alfa vystoupí na festivalu v Turecku

Zahraniční divadlo

23.02.2018

Nestárnoucí Bohéma s Jončevou a Fabianem a vzácná Rossiniho Semiramis v dalších přenosech z Met

Legendární Zeffirelliho inscenací Bohémy, která je vůbec nehranější operou v historii Met, pokračuje už v sobotu 24. února sezóna přímých přenosů. V roli švadlenky Mimi se v čele plejády špičkových interpretů představí Sonja Jončeva, jež nedávno excelovala v Tosce, jejího milence básníka Rodolfa ztvární americký tenorista Michael Fabiano.

20.02.2018

Z nadpozemské Bohemie přichází do kin Wheeldonova Zimní pohádka

Cenami ověnčený balet choreografa Christophera Wheeldona Zimní pohádka se po třech letech vrací do českých kin v přímém přenosu z Královského baletu v Londýně. Strhující shakespearovská adaptace zůstává od své světové premiéry v roce 2014 uměleckým zjevením a po právu se zařadila mezi nejvýznamnější a nejzdařilejší počiny moderní baletní klasiky.

19.02.2018

Netrebko jako Aida odstartuje 13. sezónu přenosů z Metropolitní opery

Nejprestižnější opera světa odtajnila program nové sezóny 2018/2019 včetně přenosů, které vyšle satelitně do kin celého světa. Čeští diváci se mohou těšit na 10 inscenací, z toho na čtyři zbrusu nové. Sezónu zahájí 6. října 2018 přenos Verdiho Aidy s operní superstar Annou Netrebko. V dalších přenosech se blýsknou hvězdy jako Elina Garanča, Roberto Alagna, Jonas Kaufmann i živoucí legenda Karita Mattila.