13.05.2016 17:32

Plzeňské divadlo uvede premiéru irské hry Howie a Rookie Lee

Bolestný zrod podivuhodného přátelství mezi dvěma outsidery z Dublinu mapuje hra irského dramatika Marka O’Rowea nazvaná Howie a Rookie Lee, kterou v sobotu uvede v české premiéře plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Hra ve formě dvou navazujících monologů nabízí dávku černého humoru, drsných vtípků a jadrných vulgarismů i psychologickou sondu do života lidí. V Plzni se v rolích dvou jmenovců – Howieho Leea a Rookieho Leea představí Jan Holík a Ondřej Rychlý.

Režie se ujal Marek Němec, který už dříve režíroval v pražském Divadle v Celetné jinou O’Roweovu hru Terminus. „Moc se to nedá popsat, je to taková zvláštní hra o samotě, o zvláštním vykoupení a pokání. O’Rowe je strašně rafinovaný – dokáže ty věci vytáhnout ze společnosti, která je tak trochu na periferii, nejsou to žádní boháči, nejsou to ti lidé, kteří zvedají HDP, ale jsou to lidé na okraji společnosti,“ řekl dnes Němec ČTK.
Scénárista, režisér a dramatik O’Rowe sám vyrůstal v neatraktivní čtvrti Dublinu a dětství trávil u druhořadých krváků z videopůjčovny. Odtud také čerpá inspiraci pro své hry a tomu odpovídá i volba jazyka a jadrných výrazů. I proto je hra určena pro diváky od 15 let.

Originálním způsobem práce s jazykem vytvořil O’Rowe podle Němce dokonale plastický obraz prostředí i dramatického děje, podobenství o přátelství, o vnitřní proměně, o oběti a samotě, o bezútěšnosti lidské existence. „Způsob vyprávění je takový, že herec musí vytvořit ideální komunikační kanál pro to, aby si to divák mohl pouštět jako film,“ řekl režisér o úloze obou herců, kteří se na jevišti Malé scény při hodinu a čtvrt dlouhé hře prakticky nesetkají.
„Přes veškerou temnotu a nihilismus je ve hře také mnoho humoru a komických situací,“ doplnil dramaturg Vladimír Čepek.

https://www.djkt.eu/ 


Autor článku: ČTK: Lada Pešková, dvd

Plzeňské divadlo uvede premiéru irské hry Howie a Rookie Lee