14.06.2017 09:59

Populární cimrmanologové se po půlstoletí vrátí do Malostranské besedy

Populární cimrmanologové se po padesáti letech na jediný večer vrátí do Malostranské besedy v Praze, aby sehráli mimořádné představení své první hry Akt. Připomenou okamžik, kdy poprvé předstoupili před publikum, ve kterém usedli vedle jejich kamarádů a známých také členové komise, kteří povolovali veřejná vystoupení. ČTK to sdělil manažer Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek. Stalo se tak 19. června 1967, oficiální premiéra Aktu se uskutečnila 4. října toho roku.

Speciální neveřejné představení Aktu odvysílá v předvečer jubilea 18. června od 19:00 hodin v přímém přenosu Radiožurnál, doplnila Jana Němečková z Českého rozhlasu. „Bude to v rámci projektu Půlstoletí s Cimrmanem, který začal loni v září s jubilejní padesátou sezonou oblíbené scény,“ dodala. Lístky na mimořádnou inscenaci ale koupit nešlo. Posluchači je mohli pouze vyhrát v soutěži na této veřejnoprávní stanici. Každý den položil ve vysílání jeden z členů souboru svou otázku z historie divadelního souboru. A autoři čtyř nejrychlejších správných odpovědí vyhráli po dvou vstupenkách – celkem jich bylo 80.

Hra Akt je nejstarší hrou Divadla Járy Cimrmana. Od premiéry v roce 1967 se dočkala více než 750 repríz.

Loni na podzim oslavili cimrmanologové tři kulatá jubilea. V přenosu z nealkoholické hudební vinárny U pavouka zazněla 16. září 1966 první zmínka o muži, který mu dal jméno. S myšlenkou založit divadlo přišel záhy poté – 29. října 1966 – rozhlasový redaktor Jiří Šebánek. Ovšem poprvé o pozůstalosti geniálního všeuměla, jak ho známe dnes, promluvil na rozhlasových vlnách vibrafonista Karel Velebný alias dr. Evžen Hedvábný 23. prosince 1966.

Supraphon začal nahrávat hry Divadla Járy Cimrmana v roce 1977. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak získali v roce 2007 Milionovou desku za 1,060.000 prodaných nosičů. Loni v září vyšlo speciální DVD Cimrman sobě aneb Odhalení pamětní desky z platiny. V rámci křtu dostala tato scéna Diamantovou desku za 1,786.000 prodaných zvukových nosičů.

https://www.zdjc.cz/

Autor článku: ČTK: bor, jw

Populární cimrmanologové se po půlstoletí vrátí do Malostranské besedy

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.