15.06.2016 14:12

Poslední novinkou sezony Divadla F. X. Šaldy bude Absolvent

Poslední novinkou sezony libereckého Divadla F. X. Šaldy bude inscenace Absolvent, která vznikla na motivy stejnojmenného filmu z roku 1967. Herecky v něm zazářil tehdy neznámý Dustin Hoffman a režisérovi Miku Nicholsovi vynesl film Oscara za režii. Premiéru bude mít divadelní představení v Liberci v pátek. ČTK to sdělil mluvčídivadla Jakub Kabeš.

Podle dramaturga inscenace Tomáše Syrovátky se Absolvent stal ve své době kultovním filmem, který odrážel konflikt mladé a starší generace typický právě pro šedesátá léta. „Žánrově je to komedie, která ale přerůstá do vážnějších dramatických poloh,“ uvedl Syrovátka. Pohled na témata, která hýbala společností šedesátých let, je podle něj dnes trochu jiný. „Některé situace, které v té době mohly působit provokativně nebo byly ve filmu vynechány, mají dnes spíše komediální nádech,“ dodal.
Příběh začíná návratem čerstvého univerzitního absolventa Benjamina domů k rodičům, kteří pozvali na oslavu synova úspěchu své známé. Podle Benjamina ale není co slavit, zavře se v pokoji a oslavu bojkotuje. „Stane se ovšem něco neočekávaného. Přítelkyně Benjaminových rodičů, paní Robinsonová, mladíka svede. Situace se zkomplikuje, když se Benjamin zamiluje do Elaine, dcery paní Robinsonové,“ dodal Kabeš.

Inscenaci se souborem nazkoušel nový šéf liberecké činohry, režisér Šimon Dominik. Hlavní roli Benjamina ztvární Jakub Albrecht, paní Robinsonovou bude hrát Veronika Korytářová a její dceru Karolína Baranová. Podle Syrovátky nabízí Absolvent velké herecké příležitosti. „Přesnější by ale asi bylo mluvit o velkých hereckých úkolech,“ uvedl. Za nejobtížnější považuje situace, kdy jsou na jevišti pouze dva herci a jejich dialog je autory rozepsán na mnoho stránek. „Vybudovat na jevišti takovouto situaci, když si nemůžete pomoci filmovým střihem a nemáte možnost záběr opakovat, není vůbec jednoduché. Navíc se často jedná o intimní dialogy, my ale musíme zasáhnout celé hlediště velkého Šaldova divadla,“ dodal. Ocenil, že si herci ve svém volnu domlouvali zkoušky navíc. Kromě páteční premiéry chystádivadlo do konce června ještě tři uvedení.

http://www.saldovo-divadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: knt, mal

Poslední novinkou sezony Divadla F. X. Šaldy bude Absolvent