03.06.2016 13:27

Poslední premiérou před rekonstrukcí Státní opery bude Elektra

Poslední premiérou před plánovanou rekonstrukcí pražské Státní opery bude 10. června opera Elektra s britskou sopranistkou Susan Bullockovou v hlavní roli. Dílo Richarda Strausse v hudebním nastudování dirigenta Rolanda Böera se do Státní opery po její rekonstrukci opět vrátí. Novináře o tom dnes informovala ředitelka Opery Národního divadla Silvia Hroncová.

Po dobu rekonstrukce historické budovy pražské Státní opery se v operní sezoně 2016/2017 odehraje až 95 představení v Hudebním divadle Karlín. Rekonstrukce budov Státní opery za přibližně miliardu korun má skončit v roce 2018.

Vedle Bullockové, která v roli Elektry debutovala před šesti lety v Metropolitní opeře v New Yorku, se v této opeře představí Rosalind Plowrightová coby Klytaimnestra, role Chysothemis se zhostí německá sopranistka Anna Gablerová, Aigisthem bude Richard Berkeley-Steele a Orestem Károly Szemerédy.

Sledovat Elektru je jako jízda na horské dráze, člověk při tom zažívá ohromnou škálu emocí. Důvodem je jak Straussova hudba, která má schopnost diváky uhranout, tak i samotný příběh, se kterým se lidé mohou ztotožnit,“ uvedla Bullocková, podle které se inscenační tým rozhodl využít symboliku antického Řecka k vyprávění příběhu současné ženy.

Hudební tragédie s textem Hugo von Hofmannstahla na motivy stejnojmenné Sofoklovy tragédie má základní konflikt v touze Elektry pomstít smrt svého otce Agamemnona, kterého zavraždila její matka Klytaimnestra s milencem Aigisthem.

Pro Plowrightovou bude role Klytaimnestry návratem do Prahy po jedenácti letech. Tehdy se představila jako Fricka ve Wagnerově Valkýře v Národním divadle. „Klytaimnestra má velmi extrémní povahu. Když jsem se ještě soustředila výhradně na sopránové role, většina mých postav byly hrdinky okázalé, krásné, ale nepříliš duchaplné. Zatoužila jsem po něčem, co je hlubší, důraznější a možná i sprostší,“ sdělila britská pěvkyně.

Národní divadlo uvede Straussovu Elektru ve státní opeře 10., 14., 18., 22. a 25. června. V následujících sezónách uvedou inscenaci v sanfranciské opeře a v Bádenském státním divadle v Karlsruhe.

Autor článku: ČTK: jir, mha

Poslední premiérou před rekonstrukcí Státní opery bude Elektra