01.06.2017 12:16

Poslední premiérou sezóny Moravského divadla v Olomouci je brilantní severské drama Rodinná slavnost

Činohra Moravského divadla Olomouc má před sebou poslední premiéru letošní sezony. Severské psychologické drama Rodinná slavnost se odehrává v luxusní vile během rodinné oslavy šedesátin úspěšného hoteliéra. Hlavním hrdinům se při setkání vracejí traumatické vzpomínky na dětství. Adaptaci oceňovaného filmu Thomase Vinterberga představí na olomouckém jevišti režisér Mikoláš Tyc. Premiéra se uskuteční v pátek 2. června v 19 hodin.

Snímek Rodinná oslava (1998, premiéra v ČR: květen 1999) je reprezentantem filmového hnutí Dogma 95, u jehož zrodu stál vedle Vinterberga také slavný režisér Lars von Trier. „Šlo o kolektivní úmluvu filmových režisérů, která vznikla v Kodani na jaře roku 1995. Dogma 95 bojuje proti povrchnímu filmu a povrchním příběhům, které jsou přeplněny melodramatickými prvky, vyvolávají v nás iluzi lásky a nesnesitelného dojetí,“ přiblížila dramaturgyně olomoucké činohry Michaela Doleželová.

Soubor přísných nařízení obsahoval například zákaz používat hudbu, pokud není na místě natáčení, výhradní používání ruční kamery či vyškrtnutí režisérova jména z titulků. „Cílem bylo osvobodit herce a režiséry pro novou poetiku nesvázanou různými klišé. Nesoustředit se na světlo, hudbu, ale umožnit hercům, aby právě oni ovládali reálný i filmový prostor. Na divadle se bez osvětlování neobejdeme, i hudbu používáme, ale jistá nedivadelnost – čímž mám na mysli reálnost chování a jednání – se snad do naší inscenace promítla. Nerad bych ustupoval běžným divadelním konvencím tam, kde lze zachovat jistou neučesanost a syrovost výrazu,“ uvedl režisér Mikoláš Tyc, který s olomouckou činohrou spolupracoval v roce 2012 na inscenaci Láska a peníze. S Rodinnou slavností se poprvé setkal nikoliv v kině, ale v divadle. „Původní film jsem viděl až v souvislosti s připravovanou inscenací pro Moravské divadlo, ale předlohu jsem znal už dříve. Kdysi dávno jsem viděl v rámci německého divadelního festivalu inscenaci z Drážďan, která mě naprosto uchvátila. Přesná interpretace, síla příběhu a intenzivní, totální herectví – dodnes mám z toho zážitek,“ uvedl režisér.

Umělecký šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl zná Rodinnou slavnost velmi dobře – před lety si v ní sám zahrál. „S tímto titulem jsem se poprvé setkal v dobách svých studií na brněnské JAMU, kde jsme hru zkoušeli jako ročníkovou práci a já v ní hrál hlavní roli Christiana. Je to pro mě jedno z nejlépe napsaných současných dramat a obrovská příležitost pro všechny herce, kteří se v této inscenaci objeví. Naše nastudování je teprve páté v republice, českou premiéru měl pražský Činoherní klub v roce 2006.,“ zdůraznil Vencl.

Přestože jde o drama, najdou se v inscenaci vedle vážných scén i humorné okamžiky. „Viděl jsem dokument, v němž režisér Vinterberg říkal, že všechny herce ve svém filmu k humoru povzbuzoval, aby vyvážil dramatické okamžiky. Každá rodinná oslava je vždycky připravovaná jako zábava, společenské setkání příjemně naladěných lidí, bez ohledu na to, co se pak stane a kdo se zas tentokrát znemožní. Takže já doufám, že i tady se budou v některých situacích diváci dobře bavit,“ sdělil Tyc.

Roli Christiana, který projeví odvahu a postaví se proti vlastnímu otci, ztvární Jan Ťoupalík. „Christiana vnímám především jako člověka, který má v sobě hodně velkou bolest a přišel o jedinou osobu, se kterou ji sdílel. Teď se s tím musí vypořádat sám, sebrat všechnu energii, kterou může, a bojovat proti tomu,“ popsal. Postavu Otce Helgeho ztvární Václav Bahník, jeho ženu Elsu si zahraje Vlasta Hartlová.

V inscenaci se představí také hostující herečky Markéta Hausnerová, Kristýna Hulcová, Vendula Nováková a Natálie Tichánková. „Dvě z nich tu zůstanou jako nové členky souboru, a to místo Venduly Fialové, která odchází do Divadla pod Palmovkou, a místo Lenky Kočišové, která o prázdninách nastupuje na mateřskou dovolenou. Všechny čtyři slečny jsou nesmírně talentované, takže se nám bude těžko vybírat, ale věřím, že budeme mít šťastnou ruku,“ shrnul Vencl.

Scéna, které dominuje téměř pět metrů dlouhý stůl, je dílem Karla Čapka, současné kostýmy pro lepší společnost navrhla výtvarnice Aneta Grňáková. Původní hudbu složila Kristýna Hulcová.

Nejbližší reprízy inscenace: 2., 11., 13. a 15. června.

Moravské divadlo Olomouc

Autor článku: David Kresta

Poslední premiérou sezóny Moravského divadla v Olomouci je brilantní severské drama Rodinná slavnost

Inscenace

18.03.2024

Činoherní studio jako další premiéru 52. sezóny představí Molièrovu komedii Škola žen

Michal Hába připravil školu žen ve spolupráci s Hanou Launerovou, kmenovou dramaturgyní Činoherního studia. Stejně jako u Peera Gynta se spolehl na osvědčený inscenační tým – scénu zrealizoval režisér společně s Adrianou Černou, ta navrhla i kostýmy, hudbu složil Jindřich Čížek. V hlavních rolích dostali příležitost excelovat Jan Plouhar a Barbora Váchová.

18.03.2024

Čechovův Racek přilétá na Zábradlí

Již tento týden proběhne v Divadle Na zábradlí premiéra inscenace Racek. Ikonická hra Antona Pavloviče Čechova se na repertoár pražské scény vrátí po třiceti letech od premiéry legendární inscenace Petra Lébla, tentokrát v režii úspěšného divadelního a filmového tvůrce Jiřího Havelky. V hlavních rolích se představí Jana Plodková, Vojtěch Vondráček, Jiří Vyorálek či Johana Matoušková. 

18.03.2024

Divadlo Lampion uvede premiéru autorské inscenace Krotitelé zázraků

Druhou premiérou sezony 2023/2024 na téma V každém příběhu se skrývá zázrak bude autorská inscenace pro diváky od 7 let Krotitelé zázraků pojednávající o magickém světě dětí a o rodičích, kteří je občas neposlouchají, aniž by o tom sami věděli. Režie se ujal renomovaný tvůrce inscenací pro dětské diváky Jiří Ondra. Slavnostní premiéra proběhne 28. března v Divadle Lampion.