29.04.2017 13:13

Pražské Dejvické divadlo odehraje v Berlíně dvojici představení

Pražské Dejvické divadlo zamíří do Berlína, kde v neděli a pondělí odehraje v rámci Česko-německého kulturního jara dvojici představení. Šéfka produkce Jana Burianová věří, že ztvárnění her Teremin a Kafka '24 pomůže přitáhnout pozornost německého publika k českým autorům.

„Zapojili jsme se poprvé, protože to je atypické," říká Burianová s tím, že do Německa většinou jezdí neverbální nebo německy mluvící divadla. Představení v češtině s německými titulky jsou s výjimkou divadelních festivalů mimořádná.
Dejvické divadlo, které letos oslaví 25. výročí, bude v Berlíně hostovat v tradičním divadle Deutsches Theater v centru metropole. Představí se dvojicí her českých autorů napsaných přímo pro soubor Dejvického divadla.

Hra Teremin z pera Petra Zelenky s Ivanem Trojanem v hlavní roli vychází z osudů skutečné postavy ruského vědce, hudebníka, ale také tajného špiona Lva Sergejeviče Teremina. Druhé dílo, které je od Karla Františka Tománka, se soustředí na poslední rok spisovatele Franze Kafky, jehož důležitou část strávil na předměstí Berlína.
„Já doufám, že naše dva tituly, které vezeme včetně autorů, budou mít účinek na publikum i v Německu, že tam nebude jen česká a slovenská komunita, která o nás samozřejmě ví, ale že tam přijde i odborná veřejnost ze strany Německa, které bychom rádi ukázali současnou českou dramatiku," podotýká Burianová, podle níž budou mít diváci po obou představeních možnost diskutovat s autory i herci.

Česko-německé kulturní jaro je jednou z akcí, která připomíná dvacáté výročí od podpisu Česko-německé deklarace. Mezi hlavní pilíře několikaměsíčního programu patří retrospektivní výstava malíře Gerharda Richtera v pražské Národní galerii, několikatýdenní kulturní programy v sedmi českých regionech nebo divadelní představení v obou zemích.

https://www.dejvickedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Martin Weiser, spr

Pražské Dejvické divadlo odehraje v Berlíně dvojici představení

Zahraniční divadlo

16.03.2018

Julius Caesar zemře v kině. NT Live přináší krutě aktuální politický thriller o svodech populistů

Týden po 2062. výročí Caesarovy násilné smrti připomene tento zásadní okamžik antické historie i cyklus přenosů divadla do kin NT Live. Nová londýnská inscenace Shakespearovy slavné politické tragédie Julius Caesar v režii zkušeného Nicholase Hytnera se ale neohlíží do minulosti – naopak.

14.03.2018

Festival českého divadla v Paříži: Olga Havlová i imerzivní experiment

Co takhle trochu zkrátit vzdálenost mezi Francií a Českem? Festival francouzského divadla v Praze Sněz tu žábu už čtvrtým rokem přináší svěží pohled na současnou frankofonní dramatiku, a letos se organizátoři rozhodli rozšířit záběr i opačným směrem. Začátkem dubna (4. 4. – 7. 4. 2018) se tak v Paříži odehraje první ročník sesterského festivalu českého divadla Na skok do Prahy (Fais un saut à Prague).

14.03.2018

Kanadská audiovizuální umělkyně Myriam Bleau na festivalu Spectaculare 2018

Pátý ročník festivalu Spectaculare nabídne jedinečné vystoupení audiovizuální umělkyně Myriam Bleau pohybující se na hranici hudební performance a digitálního umění. Ve středu 21. března ve 20 hodin představí v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP svou audiovizuální performance Soft Revolvers, za kterou byla oceněna čestnou cenou Prix Ars na festivalu Ars Electronica.