15.09.2017 10:28

Představení korejského loutkového divadla Puzzle „Sugunga aneb Jak vypadá zajíc“

Teď vám řeknu jeden korejský příběh z mořského království.
Onemocněl král. Byla to smrtelná a nevyléčitelná, asi rýma.
Ale nikdo přesně nevěděl, co je to za nemoc.
Někdo však králi poradil, že na takovou nemoc pomůžou už jen zajícova játra.

Takhle začíná příběh „Sugunga aneb Jak vypadá zajíc“, který v průběhu září na několika místech v České republice uvede korejské divadlo Puzzle pod vedením režiséra a loutkáře Suho Moona. Ve ztvárnění klasické korejské balady využívá jediná účinkující, korejská zpěvačka Eunsil Noh, styl zpěvu pansori, jenž je doslova národním pokladem Koreje. Inscenace tak potěší jistě všechny příznivce alternativního divadla i všechny ty, které zajímají původní divadelní formy cizích krajů.

Pansori je hudební umělecká forma spojující zpěv, tanec a vyprávění s dramatickými prvky. Výraz „pansori“ vznikl složením slov phan – místo, kde se shromažďují lidé a sori – zvuk. Pansori obvykle přednáší jeden pěvec a doprovází ho bubeník na tradiční buben s názvem buk. Pro jeho jedinečnost zařadilo UNESCO tento styl v roce 2003 mezi Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Zpěv korejské umělkyně hrou na violoncello doprovodí český hudebník Jan Pech, absolvent pražské konzervatoře i Akademie múzických umění.

Padesátiminutové představení, jenž v jinotajích zpracovává téma „věř a víra tvá tě uzdraví“, vypráví příběh podmořského krále, který ke svému uzdravení potřebuje zaječí játra, ale sám neví, jak zajíc vypadá. Prostředníkem pro jejich získání mu má být oblíbené baladické zvíře – želva. Jak to s králem, želvou a zajícem dopadne, budou moci zjistit malí i velcí diváci, kteří se rozhodnou v sobotu 9. září 2017 zavítat na loutkový festival v Písku. Další reprízy pak divadlo Puzzle uvede v brněnském divadle Radost, v Rožnově pod Radhoštěm, a také v pražském divadle Venuše ve Švehlovce.

Pro zájemce z řad divadelníků, studentů uměleckých oborů i odborné veřejnosti připravili Suho Moon a Eunsil Noh dvoudenní workshop, v němž se účastníci seznámí se základy žánru pansori, práce s loutkou i pohybu v divadelním prostoru dle korejských principů. Dílna se uskuteční ve dnech 20. a 21. září v divadle Venuše ve Švehlovce a zájemci se do ní mohou přihlásit na emailové adrese jan.blinka@gmail.com, kde taky získají dodatečné informace.

Tvůrcem celé inscenace i jednotlivých loutek je korejský loutkář, herec, scénograf a režisér Suho Moon, který má silné vazby na Českou republiku a svou prací se snaží o posílení česko-korejské kulturní spolupráce.
Moon studoval scénografii a loutkářství na pražské DAMU a má za sebou řadu divadelních inscenací i performancí, které nezapřou vliv české loutkářské školy. V roce 2014 Moon založil v jihokorejském Soulu česko-korejské loutkové divadlo Puzzle, kterému se dostalo vřelého přijetí místních diváků i české ambasády. Není bez zajímavosti, že vystoupení divadla Puzzle navštívil při své pracovní cestě po Jižní Koreji i premiér Bohuslav Sobotka.
Suho Moon pravidelně vozí svá představení také do České republiky. Naposledy se tak stalo v lednu 2017, kdy v Národním divadle marionet vystoupila pod jeho vedením dvojice korejských loutkoherců s představením nazvaným Kamarád z ostrova Sindol. Inscenaci vyprávějící o putování dvou kamarádů po mýtickém ostrově zhlédlo zdarma více než 250 dětí. V prosinci 2015 pak divadlo Puzzle na pozvání jihokorejské prezidentky Park Geun-hye uvedlo svou inscenaci v rámci večera věnovaného česko-korejské kulturní spolupráci.
Kromě klasických divadelních představení se Moon podílel i na různých performancích. Například v roce 2012 pro Expo v jihokorejském Yeosu zkonstruoval jedenáctimetrovou marionetu, kterou vedla po výstavním areálu skupina českých a korejských herců. Vystoupení této gigantické loutky kladlo důraz na komunikaci s okolním světem a interakci s diváky. (video s loutkou k vidění zde)

Vystoupení korejského loutkového divadla Puzzle s názvem „Jak vypadá králík“ se uskuteční v sobotu 9. září 2017 od 17:00 v rámci loutkového festivalu v Písku. Dále zahraje divadlo Puzzle dvě reprízy pro školy, a to v Brně (12. září) a v Rožnově pod Radhoštěm (14. září) a své účinkování v České republice zakončí dvěma představeními v Praze. Ty uvede 20. a 21. září od 19.00 v divadle Venuše ve Švehlovce

Autor článku: Jan Blinka

Představení korejského loutkového divadla Puzzle „Sugunga aneb Jak vypadá zajíc“

Zahraniční divadlo

23.02.2018

Nestárnoucí Bohéma s Jončevou a Fabianem a vzácná Rossiniho Semiramis v dalších přenosech z Met

Legendární Zeffirelliho inscenací Bohémy, která je vůbec nehranější operou v historii Met, pokračuje už v sobotu 24. února sezóna přímých přenosů. V roli švadlenky Mimi se v čele plejády špičkových interpretů představí Sonja Jončeva, jež nedávno excelovala v Tosce, jejího milence básníka Rodolfa ztvární americký tenorista Michael Fabiano.

20.02.2018

Z nadpozemské Bohemie přichází do kin Wheeldonova Zimní pohádka

Cenami ověnčený balet choreografa Christophera Wheeldona Zimní pohádka se po třech letech vrací do českých kin v přímém přenosu z Královského baletu v Londýně. Strhující shakespearovská adaptace zůstává od své světové premiéry v roce 2014 uměleckým zjevením a po právu se zařadila mezi nejvýznamnější a nejzdařilejší počiny moderní baletní klasiky.

19.02.2018

Netrebko jako Aida odstartuje 13. sezónu přenosů z Metropolitní opery

Nejprestižnější opera světa odtajnila program nové sezóny 2018/2019 včetně přenosů, které vyšle satelitně do kin celého světa. Čeští diváci se mohou těšit na 10 inscenací, z toho na čtyři zbrusu nové. Sezónu zahájí 6. října 2018 přenos Verdiho Aidy s operní superstar Annou Netrebko. V dalších přenosech se blýsknou hvězdy jako Elina Garanča, Roberto Alagna, Jonas Kaufmann i živoucí legenda Karita Mattila.