10.10.2016 13:45

Premiéra Divadla Alfa v Plzni vezme diváky do pravěku

Na cestu do prehistorického světa dinosaurů a obřích plavuní zve plzeňské Divadlo Alfa své diváky v první premiéře nové sezony. Cesta do středu Země (sopouchem Milešovky) vzdává hold fantazii spisovatele Julese Verna a režiséra Karla Zemana, hlavně jeho filmu Cesta do pravěku. Pro děti připravili divadelníci unikátní představení, které kombinuje práci loutkářů s filmovou projekcí, řekl dnes novinářům ředitel Alfy Jakub Hora.

Inscenace vezme diváky na rodinou oslavu, na níž dědeček vzpomíná, jak v dětství s partou plzeňských skautů jel na výlet na Milešovku, popsala dramaturgyně Petra Kosová. Začátek cesty čtyř skautů na nádrži zachycuje tříminutový promítaný film, který autoři předtočili na osmimilimetrový filmový pás. Po odvysílání filmu přijdou na řadu loutkoherci, kteří provedou diváky dobrodružstvím v Milešovce. Tam totiž skauty zasype kamení v sopouchu vyhaslé sopky a oni sestupují do nitra Země, poznávají celou prehistorii planety a nakonec se vynoří v katedrále na náměstí v Plzni.

Dobrodružství uvnitř Milešovky ztvárňuje živá animace. Herci s loutkami před dvěma kamerami vytvářejí příběh, včetně kulis a prostředí, to celé se přenáší na plátno nad nimi. „Divák tak může sledovat současně promítaný film a hemžení herců, kteří ten film v daný moment vytvářejí,“ vysvětlila Kosová. Podle ní se ukázalo, že inspirace verneovkami a Zemanovými filmy se skvěle hodí pro loutkové prostředí.
Styl práce herců odkazuje na Zemanovy filmy. Pozorní diváci zaznamenají i citace z jeho Cesty do pravěku. Na film odkazuje také hudba, kterou složil vnuk plzeňského dramatika a skladatele E. F. Buriana Jan Burian.
Čtyři herci mají na starosti dvě kamery, což znamená naživo vytvářet dva záběry. „Takže každý používá ruce, nohy. Jeden vede loutku, druhý vede za loutkou prostředí, stromečky, které tam jsou, třetí létá s malým pterodaktylem na obloze, takže těmi šesti až osmi rukama vytvoří na pozadí krásný Zemanův svět,“ dodal Hora.

Autorem předlohy je Šimon Olivětín, režijně hru nastudoval Tomáš Procházka s výpravou Roberta Smolíka. Hrají herci Alfy Bob Holý, Radka Mašková, Martina Hartmannová, Josef Jelínek a Petr Vydarený.

http://www.divadloalfa.cz/ 

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, ver