13.02.2002 00:00

Program Culture 2000 nabízí až statisícové dotace i tuzemským kulturním organizátorům

Čerpat finance z Evropské unie mohou tuzemští organizátoři a pořadatelé kulturních akcí již několik let. Program Culture 2000, který Brusel vyhlásil před dvěma lety, ale nabízí ekonomickou podporu v dosud nevídané míře. Rozpočet celé akce, která skončí v roce 2004, je totiž 167 miliónů eur, tedy přibližně sedm miliard korun. Projekty, jež se výběrového řízení loni zúčastnily za českou stranu, si formou přímých podpor odnesly přibližně 300 tisíc eur. A to je necelá polovina částky, již ministerstva kultury a financí (to z prostředků Phare) zaplatila loňský rok jako vstupní poplatek do programu.

"Obecně není obvyklé, že by Česká republika získala méně, než zaplatí z národních prostředků jako příspěvek do programu," podivuje se Vladimíra Říhová z tiskového odboru Ministerstva financí. Podle Markéty Vinické, která pracuje na zahraničním odboru Ministerstva kultury a má na starosti spolupráci právě s EU, není rozdíl ve výdaji a příjmu překvapením. "Vložené prostředky se v tomto případě nejspíše nevrátí. Je to dáno i tím, že Česká republika v předchozích letech čerpala z evropských fondů, aniž by do nich něco vkládala."

Za finanční disproporcí stojí ale především nízký zájem ze strany českých pořadatelů, který je dán mj. vysokými nároky Bruselu. Na prvním místě jde o požadavky na průhlednost účetnictví, zřejmá organizace akce, zajištění zahraniční spolupráce. Granty Evropské unie se sice pohybují v rozmezí od 50 do 300 tisíc eur ročně, zároveň ale zároveň ale nemohou přesáhnout 60 procent rozpočtu té které akce. "Administrativa Bruselu je obrovská, ale kdo dělá velké věci, musí počítat i s větší námahou při fundraisingu," říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu Tanec Praha. Právě ona patřila loni k úspěšným žadatelům o grant.

Ten ovšem přišel až dlouho po skončení festivalu. Na vině byla ministerstva kultury a financí, která pozdě zaplatila příspěvek. Namísto v červnu, kdy se přehlídka konala, tak Evropská unie poslala smlouvu na 55 tisíc eur až v polovině prosince. "Stejnou situaci jsem už ale zažila koncem 90. let i v roce 2000, kdy paradoxně byla Praha evropskou metropolí kultury," vypočítává Yvona Kreuzmannová, která kvůli loňským problémům s financováním Tance Praha musela zredukovat program...

Marta Smolíková z nadace Open Society Fund, který již řadu let podporuje zdejší (nejen) kulturní aktivity, si myslí, že za neúspěch v "bruselském" grantovém řízení si mohou čeští organizátoři do jisté míry sami: "Jednoduše nejsou schopni předložit kvalitní projekty, které by odpovídaly požadavkům po obsahové i formální stránce." Podle ní organizace, nebo i jednotlivec, který soustavně dbá na průhledné účetnictví i financování, nemůže mít při předkládání žádosti problémy. "Pak už samozřejmě záleží na obsahu projektu. Ty, co jsem měla možnost vidět, by díru do Evropy asi neudělaly," tvrdí Marta Smolíková, která se jako přizvaná odbornice podílela na rozhodování komise EU.

Poněkud odlišný postoj ale zaujímá česká kancelář programu Culture 2000. Její ředitelka Eva Žáková přiznává relativně nízký zájem uchazečů, zároveň ale poukazuje na fakt, že čeští žadatelé se mezi konkurencí neztratili. "Na základě loňských výsledků hodnotím úspěšnost českých projektů s českou účastí jako velmi vysokou. Ze srovnatelně velkých zemí jsme uspěli nejlépe před Maďarskem a Estonskem," říká Eva Žáková.

Omluvou pro časté chybování tuzemských předkladatelů může být to, že podobně jsou na tom pořadatelé z vyspělejších států. "Vím to od expertů, kteří se v Bruselu zúčastnili hodnocení projektů. Takže si myslím, že čeští organizátoři budou preciznější než například některé jižní státy," soudí Žáková.

V době, kdy se kvůli rozpočtovým škrtům krátí i rozpočet Ministerstva kultury, by mohlo leckoho napadnou, proč Česko platí Evropské unii peníze, které později nečerpá. A které by především mohlo rozdělit mezi tuzemské pořadatele přímo. Dita Fuchsová, tisková mluvčí Ministerstva kultury, ale jakékoliv dohady o odstoupení z programu Culture 2000 rázně odmítá: "Nic takového v žádném případě neplánujeme."

A Eva Žáková k tomu dodává: "Musíme si uvědomit, že na grantovém systému jsou založeny všechny fondy Evropské unie. Vyplňovat správně formuláře, formulovat projekt a sestavovat rozpočet bude v blízké době nezbytností. A uspět může v budoucnosti jen ten, kdo si včas osvojí tyto mechanismy."

Převzato z iDnes

Autor článku: redakce