08.09.2017 10:53

Průvod Vendelín zahájil počtvrté novou kulturní sezonu v Plzni

Plzní ve středu odpoledne prošel divadelní průvod Vendelín, který už počtvrté zahájil novou kulturní sezonu. Průvod stovek divadelníků, tanečníků, hudebníků, výtvarníků, žonglérů, akrobatů a zástupců dalších kulturních, vzdělávacích a neziskových organizací zamířil z Mlýnské strouhy na náměstí. V jeho čele byla opět podobizna patrona plzeňských divadelníků – herce, režiséra a někdejšího ředitele místního divadla Vendelína Budila.

„Cílem akce je symbolicky vyjádřit početnost a sílu zdejší kulturní obce,“ řekl ČTK náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS). Kulturní a vzdělávací organizace zaměstnávají ve městě stovky lidí. Jen hlavní pořadatel dnešní akce, městem zřizované Divadlo J. K. Tyla, dává práci zhruba 400 lidem, krajská Studijní a vědecká knihovna má kolem stovky pracovníků, rovněž krajem zřizované Západočeské muzeum dalších několik set zaměstnanců, další lidé pracují třeba v městské knihovně. Spolu s městskými a krajskými organizacemi si novou sezonu přišli připomenout i například zástupci nezávislého Divadla Pluto, stepařské studio Step by Step nebo kapela Pilsner Jazz Band.

Kulturní instituce slibují v nové sezoně bohatou nabídku výstav, koncertů a divadelních premiér. Například největší čtyřsouborové Divadlo J. K. Tyla ve své 153. sezoně nabídne 24 premiér a dvě obnovené premiéry. Sezonu završí čtvrtý ročník venkovní produkce Noc s operou v lochotínském amfiteátru. Divadlo Alfa, hrající přes půl století, uvede pět premiér.

Průvod Vendelín prošel Plzní poprvé v roce 2014, kdy se otevírala budova Nového divadla. Umělci se ale rozhodli založit novou tradici a průvodem slavnostně vítat začátek nové kulturní sezony každý rok.

Autor článku: ČTK: lap, dvd

Průvod Vendelín zahájil počtvrté novou kulturní sezonu v Plzni

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.