08.09.2017 10:53

Průvod Vendelín zahájil počtvrté novou kulturní sezonu v Plzni

Plzní ve středu odpoledne prošel divadelní průvod Vendelín, který už počtvrté zahájil novou kulturní sezonu. Průvod stovek divadelníků, tanečníků, hudebníků, výtvarníků, žonglérů, akrobatů a zástupců dalších kulturních, vzdělávacích a neziskových organizací zamířil z Mlýnské strouhy na náměstí. V jeho čele byla opět podobizna patrona plzeňských divadelníků – herce, režiséra a někdejšího ředitele místního divadla Vendelína Budila.

„Cílem akce je symbolicky vyjádřit početnost a sílu zdejší kulturní obce,“ řekl ČTK náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS). Kulturní a vzdělávací organizace zaměstnávají ve městě stovky lidí. Jen hlavní pořadatel dnešní akce, městem zřizované Divadlo J. K. Tyla, dává práci zhruba 400 lidem, krajská Studijní a vědecká knihovna má kolem stovky pracovníků, rovněž krajem zřizované Západočeské muzeum dalších několik set zaměstnanců, další lidé pracují třeba v městské knihovně. Spolu s městskými a krajskými organizacemi si novou sezonu přišli připomenout i například zástupci nezávislého Divadla Pluto, stepařské studio Step by Step nebo kapela Pilsner Jazz Band.

Kulturní instituce slibují v nové sezoně bohatou nabídku výstav, koncertů a divadelních premiér. Například největší čtyřsouborové Divadlo J. K. Tyla ve své 153. sezoně nabídne 24 premiér a dvě obnovené premiéry. Sezonu završí čtvrtý ročník venkovní produkce Noc s operou v lochotínském amfiteátru. Divadlo Alfa, hrající přes půl století, uvede pět premiér.

Průvod Vendelín prošel Plzní poprvé v roce 2014, kdy se otevírala budova Nového divadla. Umělci se ale rozhodli založit novou tradici a průvodem slavnostně vítat začátek nové kulturní sezony každý rok.

Autor článku: ČTK: lap, dvd

Průvod Vendelín zahájil počtvrté novou kulturní sezonu v Plzni

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.