27.01.2016 10:33

První letošní novinkou divadla v Liberci bude Poprask na laguně

První novinkou činohry libereckého divadla F. X. Šaldy v letošním roce bude jedna z nejhranějších klasických komedií. Poprask na laguně v polovině 18. století napsal Carlo Goldoni, liberecká inscenace bude mít premiéru na velké scéně v pátek od 19:00. Jedná se svým způsobem o poslední inscenaci loni zesnulého šéfa činohry Ivana Rajmonta, řekl dnes ČTK mluvčí divadla Jakub Kabeš.

„Jeho sice u režijního stolu od počátku zkoušení musel nahradit scénograf Martin Černý, ten ale vychází z Rajmontovy režijní koncepce a především z jeho textové úpravy,“ uvedl Kabeš.
Černého si jako náhradu za sebe vybral sám Rajmont, společně dlouhodobě spolupracovali především v Národním divadle. Jedním z důvodů také bylo, že se oba nad textem Poprasku na laguně setkali v ruské Jaroslavli. „Seděl jsem celé dny na zkouškách za Ivanem nebo v dílnách sám pomáhal vyrábět dekorace. Večer nebylo co dělat, tak jsme nad vodkou zase mluvili o Poprasku. Inscenaci hrají přes deset let, myslím, že se podařila,“ uvedl Černý, pro kterého je hra režijním debutem.

Poprask na laguně se odehrává v malém městečku nedaleko Benátek a hrdiny hry jsou rybáři, jejich lásky a ženy. „Jejich život je plný hašteření, šarvátek, žárlivosti a snad zbytečných poprasků, bez nichž by ovšem Itálie nebyla Itálií,“ uvedl Kabeš. Problém nastane ve chvíli, kdy se rvačka dostane před soud. Ze zdánlivé maličkosti vzejde více než složité vyšetřování a ještě složitější usmiřování znesvářených milenců a rodin.
„Nejvíc se člověk zasměje sám sobě, když ho zahraje někdo jiný. A Goldoni takové postavy uměl napsat. Mají to těžké, snaží se žít šťastně a zachovat si svoji důstojnost. Hledání kompromisu mezi různými zájmy všech postav je pro mě zdrojem humoru,“ uvedl Černý k inscenaci. V hlavních rolích se představí Jaromír Tlalka, Jana Hejret Vojtková, Karolína Baranová, Michal Maléř, Tomáš Váhala, Martin Polách a Markéta Tallerová.

www.saldovo-divadlo.cz 


Autor článku: ČTK: knt, dvd

První letošní novinkou divadla v Liberci bude Poprask na laguně