08.04.2016 10:05

První premiéra v nově opravené budově Městského divadla Kladno

Po šesti letech provizorního působení v Divadle Lampion se soubor Městského divadla Kladno vrací na svojí domovskou scénu. Výsledná podoba divadla vychází z projektu Ing. Arch. Davida Vávry, který se podílel již na podobě Divadla Dobeška a Švandova divadla. Nově opravená budova nabízí kromě moderního vzhledu také větší divácký komfort. Soubor Městského divadla Kladno zahájí své působení v divadle 16. dubna premiérou komedie současného amerického dramatika s názvem Tlustý prase.
 

Česká premiéra inscenace Tlustý prase se uskutečnila v roce 2006 a okamžitě se stala divadelním hitem. Od té doby se na českých jevištích hrála pokaždé za mimořádného zájmu diváků. Jak tomu bude na Kladně?

Inscenace Tlustý prase v podání Městského divadla Kladno nechce diváky pouze pobavit, ale také vyvolávat otázky. Bojíme se citově investovat? Je pro nás ve vztazích důležitá upřímnost? Proč musíme pořád někoho hodnotit? Co je objektivní kritika a co chabá omluva vlastní nedostatečnosti?

Tom potká svou životní lásku. Jmenuje se Helena, je vtipná, chytrá a tlustá jako prase. Vypadá to, že s tím mají problém úplně všichni kromě ní samotné. Ustojí mladý úspěšný muž společenský tlak a jízlivé komentáře okolí?

Neil LaBute (1963) je známý americký scénárista, dramatik a režisér.  Patří mezi nejvýraznější a zároveň značně kontroverzní osobnosti světové dramatiky. Ve svých hrách se často zaměřuje na zákeřnost a bezcitnost v mezilidských vztazích, sarkastickým způsobem nazírá na současnou společnost a právě díky tomu vzbuzují jeho divadelní hry vždy bouřlivé ohlasy.  Studoval na Brigham University.  Jeho první hrou bylo In the Company of Men z roku 1993, už v této hře nastoluje své oblíbené téma, s krutostí nazírané lidské vztahy, k tomuto tématu se později přidává i téma posedlosti lidským tělem a novodobý kult krásy.
 

Tlustý prase
Neil LaBute

Autor: Niel LaBute
Překlad: Dana Hábová
Režie: Josef Kačmarčík
Dramaturgie: Marie Nováková
Scéna a kostýmy: Mariana Kuchařová
Hrají: Šárka Opršálová, Vladimíra Benoni, Jiří Š. Hájek, Tomáš Hron

Premiéra 16. dubna 2016 v 19:00 v Městském divadle Kladno
 

www.divadlokladno.cz

www.facebook.com/divadlokladno.cz

 

Autor článku: Lucie Cirkva Chocholová

První premiéra v nově opravené budově Městského divadla Kladno