18.05.2001 00:00

Rakouského dramatika Thomase Bernharda přibližuje výstava v Praze

PRAHA 17. května (ČTK) - Thomas Bernhard a české divadlo je název výstavy, která od 17. května připomíná v salónku Stavovského divadla v Praze osobnost tohoto významného rakouského dramatika a inscenace českých překladů jeho her. Vznikla na základě expozice, kterou české první scéně zapůjčil Rakouský kulturní institut.

Návštěvníci divadelních představení se mohou až do konce srpna seznámit s dílem autora, který byl ještě v polovině 90. let u nás neznámý. Dnes patří k nejpřekládanějším a také nejhranějším rakouským dramatikům.

Thomas Bernhard (1931 až 1989) si svou nesmiřitelnou kritikou nedostatečného zúčtování Rakouska s vlastní minulostí vysloužil pověst autora "špinícího vlastní hnízdo". Výsledkem bylo, že dramatik v závěti zakázal uvádět v Rakousku většinu svých her.

Činohra Národního divadla v Praze doplnila komorní výstavku přehledem inscenací, které byly dosud na českých scénách uvedeny. Jako první přišlo s Bernhardovým textem brněnské Studio Marta, které v roce 1996 uvedlo jeho Velikány. Divadlo Na zábradlí připravilo hru nazvanou podle jmen prvních herců, kteří ji nastudovali, Ritter, Dene, Voss a Divadelník. V Brně měly premiéru hry Immanuel Kant a Minetti a v pražském Kolowratu byla loni uvedena hra Před penzí. Další inscenací bude Portrét umělce jako starého muže s podtitulem Minetti. V listopadu tento text uvede pražské Národní divadlo v režii Otomara Krejči.

Autor článku: redakce