28.06.2011 12:53

Rekonstrukce českolipského divadla začne asi příští rok

Chystaná rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě začíná nabírat konkrétní obrysy. Plány na rozsáhlou obnovu bývalé tělocvičny jsou sice zatím jen na papíře, koncem roku by pro ni však město chtělo mít územní a stavební rozhodnutí. Stavební práce však ještě v nejbližší době nezačnou. Divadlo se zřejmě začne opravovat teprve příští rok. Novinářům to dnes řekla starostka Hana Moudrá (ODS). Podle dřívějšího odhadu by se měly náklady na rekonstrukci pohybovat kolem 110 milionů korun.
Město chce nejprve nechat zpracovat projektovou dokumentaci pro výběr dodavatele, zakázku na vlastní obnovu divadla by mohlo vyhlásit začátkem příštího roku. „Pokud by bylo v příštím roce výběrové řízení, na jaře bychom odsoutěžili a byly připraveny peníze, je předpoklad, že by se začalo rekonstruovat v září příštího roku, aby to postihlo jednu divadelní sezonu,“ naznačila starostka.
Budovu divadla mezi ulicemi Jiráskova a Panská v bezprostředním centru města čeká kompletní obnova interiéru. Změny ji čekají i zvenčí, kde se počítá například s proskleným vstupem nebo výtahy. Na místě dnešního divadla byla původně městská tělocvična. Ve 30. letech 20. století se rozhodlo o její proměně v městský kulturní stánek. V současné době je však divadlo zastaralé technicky a nevyhovující je i zázemí pro diváky.
V České Lípě se v minulosti uvažovalo i o výstavbě zcela nového centra umění a kultury, jehož náklady se měly pohybovat kolem 300 až 400 milionů korun. Radnici se však pro záměr nepodařilo získat dotace. Město se proto vrátilo k původnímu záměru zrekonstruovat divadlo stávající.

Autor článku: ČTK: jem, jpt