22.04.2016 09:51

Shakespeara v Brně připomenou slavnosti na Špilberku i festivaly

Při letních slavnostech na Špilberku nebo festivalech Concentus Moraviae a ProArt si Brnaňé mohou připomenout kulaté výročí úmrtí Williama Shakespeara. Ačkoli se jeho rozsáhlé dílo uzavřelo před 400 lety, stále patří k nejhranějším autorům. Národní divadlo Brno má na repertoáru jeho Romea a Julii, Městské divadlo láká na Boleslava Polívku v Králi Learovi, Divadlo U stolu chystá inscenaci Celý svět je scéna.

V sobotu, tedy v den výročí, uctí velkého dramatika brněnská Husa na provázku projektem Kde Shakespeare můj? Už skoro jde… Na programu ovšem nejsou Shakespearovy hry, ale scénická čtení dvou textů Milana Uhdeho a přezpívání písní Miloše Štedroně z inscenace Leoš aneb Tvá nejvěrnější. Skladatel za hudbu dostal Radokovu cenu. Zpívat chtějí divadelníci v katedrále na Petrově, a pokud to nebude možné, tak na střeše divadla, uvedla za soubor Alžběta Nagyová.

V neděli se k celosvětovým oslavám připojí Biskupské gymnázium prvním ročníkem Anglického divadelního festivalu. Uskuteční se v divadle Barka, potrvá do pátku.

Letní shakespearovské slavnosti na Špilberku potrvají letos od 16. července do 12. srpna. V plánu je 15 večerů a pět her. Poprvé Brňané zhlédnou nové inscenace Večera tříkrálovéhoOthella. Předprodej začne 17. května, uvedla za pořadatele Lucie Paseková.

Na Shakespearův odkaz letos myslí také dramaturgové hudebního festivalu Concentus Moraviae. Mottem ročníku je verš z osmého sonetu: Se strunou struna v téže tónině, v manželské souhře se vždy doplňují. „Divadelní hry a básně tohoto univerzálního dramatika inspirovaly přímo či nepřímo hudební skladatele všech následujících epoch až do současnosti,“ napsali dramaturgové Aleš Březina a Jiří Beneš. Proto se i oni obrátili pro inspiraci právě k alžbětinskému autorovi.

Shakespeare se promítne i do programu letního festivalu tvůrčích dílen ProArt, a to zejména do jeho části poprvé situované do Valtic na Břeclavsku. Pořadatelé ProArtu v Shakespearově rozsáhlém díle taktéž našli programové motto: Svět je jako divadlo a my jsme jako herci v něm.

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr

Shakespeara v Brně připomenou slavnosti na Špilberku i festivaly