16.02.2016 12:14

Shakespearova Bouře se dočká prvního uvedení v Olomouci

Uvedením romance Bouře připomene činohra Moravského divadla Olomouc výročí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara. Složí tak autorovi svůj hold a připojí se k celosvětovým oslavám. Ve své poslední velké hře se slavný alžbětinec pomyslně loučí s jevištěm a diváky. Podobný význam bude mít inscenace také pro Michaela Taranta, neboť jde o poslední titul, který v Olomouci nastuduje coby umělecký šéf činohry. Premiéra se uskuteční v pátek 19. února 2016 v 19 hodin. Jde přitom o vůbec první uvedení této Shakespearovy hry na olomouckém jevišti.

Romance z roku 1611 začíná titulní bouří, kvůli níž ztroskotá nedaleko zdánlivě opuštěného ostrova loď vezoucí neapolského krále Alonsa a milánského vévodu Antonia. Nikdo netuší, že bouři vyvolal Prospero, kterého před dvanácti lety zbavil Antonio trůnu a poslal jej i s dcerou Mirandou v děravém člunu na moře. Na pomstu ale nemyslí jen Prospero, ale také netvor Kaliban, kterého si Prospero na ostrově zotročil. Mezitím se rodí milostný vztah mezi Mirandou a Alonsovým synem Ferdinandem…

„Bouře je poslední velkou hrou Williama Shakespeara a lze ji pokládat za hru bilanční, v níž se znovu objevují témata a motivy, které Shakespeara zajímaly po celý život. Vztah otce a dcery, pro Bouři klíčový, nemůže neupomenout na Krále Leara a na Othella. Prosperův vladařský osud je příběhem zrady, který dominoval Hamletovi, Macbethovi a Juliu Caesarovi. Bratrská nenávist Antonia a Prospera má svou obdobu například ve hrách Jak se vám líbí, Richard III., Hamlet a Král Lear. Stefano a Trinculo uzavírají dlouhou řadu shakespearovských šašků, a tak dále,“ upozornil překladatel Martin Hilský, který s režisérem Tarantem již v Olomouci spolupracoval na inscenacích Hamlet a Amadeus. „Kdybych měl Bouři představit jednou větou, pak řeknu, že je o milosti, odpuštění, řádu a chaosu. Je to hra, kterou se Shakespeare, velký mág slova, rozloučil se svou magií,“ přiblížil uznávaný překladatel.

Bouře se dosud na olomouckém jevišti neobjevila, nastudování se dočkala pouze stejnojmenná opera Zdeňka Fibicha inspirovaná Shakespearovým dílem, a to před více než padesáti lety. „Je to dílo, které něco završuje a snaží se to pojmenovat. Jde o krásnou, magickou hru, ale rovněž složitou. Náš soubor dozrál k tomu, aby tento text nastudoval. Určitě je to velká výzva. Navazujeme na naši společnou práci na Hamletovi a pokoušíme se jít dál,“ připomněl režisér Tarant předchozí shakespearovskou inscenaci v Moravském divadle. Stejně jako téma rozloučení a odcházení je pro něj v Bouři výrazné téma stavby mostů. „Budoucnost je nejistá. Potřebujeme v sobě najít architekty, kteří staví most do budoucnosti. Zajímá mě také téma svobody. Když člověk dokáže odpustit sám sobě, odpustí i světu a objeví v sobě vnitřní svobodu,“ sdělil Tarant.

Hlavní roli Prospera ztvární Petr Kubes, který si v předchozí shakespearovské inscenaci zahrál Hamleta. „Tak jako Hamlet, i Prospero uvažuje o pomstě, ale uvědomuje si její úskalí a dokáže v sobě najít odpuštění. Pro herce je takový part požehnáním. Je skvělé být na jevišti a prožívat s ostatními něco výjimečného,“ sdělil Kubes. V roli Prosperovy dcery Mirandy se představí Vendula Fialová. „Letos mi opravdu došlo, že u divadla už jsem nějakou dobu, protože začínám hrát role, které jsem už jednou dostala. Mirandu jsem nazkoušela v mém prvním angažmá v Šumperku, ale tahle Miranda je jiná a nacházím v ní mnoho nového,“ uvedla Fialová. Postavu Antonia ztvární Roman Vencl, jako Alonso se představí Jaroslav Krejčí, Ferdinanda ztvární Vojtěch Lipina a v úloze Kalibana alternují dva hosté, Jiří Nebenführ a Josef Vrána.

Na pohybové složce inscenace se podílí bývalý sólista baletu pražského Národního divadla a dlouholetý šéf plzeňského baletu Jiří Pokorný. „V případě Hamleta dotvářel pohyb atmosféru u jednotlivých postav. V Bouři se snažíme více dělat obrazy. Myslím si, že příprava pohybové složky je obohacující pro obě strany. Mladí členové olomoucké činohry jsou na tom pohybově velmi dobře, a to neříkám proto, že cítím povinnost chválit. Když se herec nebojí udělat něco se svým tělem a vykoná daný pohyb pocitově správně, tak to pak pohne celým jevištěm. A to se zdejším hercům daří, z čehož jsem byl opravdu příjemně překvapený,“ pochválil Pokorný. Poutavou scénu využívající uprostřed jeviště točnu navrhl Tomáš Moravec, který je současně i tvůrcem kostýmů.

www.moravskedivadlo.cz 


Autor článku: David Kresta

Shakespearova Bouře se dočká prvního uvedení v Olomouci