10.05.2017 14:35

Shakespearovské slavnosti v Brně přinesou tři premiéry

Shakespearovské slavnosti v červenci a srpnu přinesou tři brněnské premiéry. Je to nejvíce v historii festivalu. V Brně diváci poprvé uvidí dvě nová nastudování Hamleta. Třetí premiérové představení bude Pocta Shakespearovi s Janem Třískou a průvodním slovem Martina Hilského, řekla dnes novinářům mluvčí festivalu Táňa Kovaříková.

Zkrácená verze Hamleta v podání pražských herců 17. července zahájí festival. Hru připravuje režisér Michal Vajdička. Drama o tragické historii dánského královského rodu je napsáno pro osm herců. „Komorní atmosféra tomuto dramatu svědčí," řekl představitel hlavní postavy Jaroslav Plesl, který působí v Dejvickém divadle. Podle něj je hra hledáním žebříčku hodnot a mezí morálky.

Druhou premiéru Hamleta, kterou uvidí diváci na brněnských Shakespearovských slavnostech, připravili herci z ostravské společnosti PaS de Theatre. Ve hře vystoupí oproti pražské verzi osmnáct herců. V roli Hamleta se představí herec a zpěvák Tomáš Savka, v dalších rolích pak Miroslav Etzler nebo Pavlína Gajdošíková.

Premiérová Pocta Shakespearovi 9. srpna festival zakončí. Komponované představení režíruje Václav Lautner. „Večerem bude provázet nejznámější překladatel Shakespearových her do češtiny Martin Hilský," uvedl Roman Valla, který má na starosti brněnskou část festivalu. Diváci uvidí humorné i vážnější dialogy a sonety v podání Jaroslava Plesla, Jana Třísky, Mojimíra Maděriče a dalších.

Repertoár Shakespearovských slavností v Brně doplní Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky windsorské nebo Othello.

Letošní ročník festivalu zaznamená zlepšení zázemí hradu. Muzeum města Brna, které Špilberk spravuje, letos doplnilo do hlediště nové lavice a sedadla. „Dovybavili jsme také světelnou techniku," řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

http://brno.shakespeare.cz/

Autor článku: ČTK: tom, vrn, hj