22.05.2017 07:50

Skončil 21. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora

Divadelní Flora vstoupila do třetí dekády své existence razantně. Diváci mohli v rámci mezinárodního festivalu navštívit na sedm desítek akcí. Konala se od 12. do 21. května a do Olomouce díky ní zavítali divadelníci dvaceti národností z celého světa. Návštěvnost pořadatelé právě sčítají, ale odhadují ji nad hranici osmi tisíc diváků. Většina představení byla vyprodána.

Festival začal po letech pracovat s leitmotivem, který letos zněl TEKUTÁ EVROPA. V průběhu Divadelní Flory ústřední téma rezonovalo a inscenace tvořily jeden velký kompaktní celek, nejen v rovině dramaturgické. „Od různých hostů z celé Evropy máme velmi dobré reflexe festivalové dramaturgie, která oslovila společenským přesahem, a do jisté míry také apelativností a také velmi otevřenou komunikací s festivalovým divákem, který měl navíc možnost se všemi účinkujícími a tvůrci debatovat nejen o inscenacích, ale také politice a globálních problémech,“ zhodnotil letošní ročník Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Divadelní Flora letos lákala diváky například na nizozemské tanečníky nebo renomované německé soubory – Maxim Gorki Theater Berlín či mnichovský Residenztheater. Přehlídka nabídla také pětidenní profil přední české divadelní scény, pražského Studia Hrdinů, v pozadí nezůstala ani nejnovější tvorba progresivního brněnského HaDivadla a drama Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla LETÍ. V rámci tanečních sekcí Pestré Nizozemsko a Visegrad Performing Arts se představilo 13 choreografů a performerů osmi různých národností.

Celých deset dní dotvářeli atmosféru ohlasy návštěvníků i tvůrců: "Za mě je Flora nejlepší český divadelní festival. Vždycky přijíždím na hlavní nádraží a říkám si – moje lázně jsou tady," uvedl Stanislav Majer, tvář festivalu a Herec roku 2016.

Chválou nešetřila ani režisérka Kamila Polívková po uvedení inscenace Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny: "Flora má obrovsky vzestupnou tendenci a každý rok mě překvapí, že je možné ji ještě někam posunout. Když to řekneme po 'majerovsky': Flora má světovou, nebo alespoň evropskou úroveň."

Nadšený byl i Franz Pätzold, jež ztvárnil alter ego Olivera Frljiće ve hře Balkan macht frei a byl nominován na Cenu Faust pro herce roku 2016: „Ve svém životě jsem už byl na hodně festivalech, které byli pěkné, velké, se skvělou reklamou. Většinou jsem ale přijel, odehrál představení a další den odjel zpět domů. Jednoduše nebyl čas se rozhlédnout, poznat zemi. Na Floru jsme dorazili už v sobotu a ihned se seznámili, navštívili představení, a ztratili se v černé díře jménem Vertigo. Je to tu skvělé! Lidé se po představení nerozprchnou, společně se přesouvají dále – je to jako rock‘n‘rollový festival. Úžasné, miluju to tady!“.

Divadelní Flora je skutečně svou atmosférou unikátní. Shodují se na tom ostatní osobnosti, jež se vyjadřují k průběhu festivalu velice pozitivně. Potkávat se neformálně a přímo i s diváky jiné festivaly neumožňují. V přátelské atmosféře se tak propojují persony z celého světa.

Kromě tradičních programových sekcí proběhla i konference Za hranou. „Právě konference jako další složka programu má pro DF velký smysl. Přijíždí sem další hosté ze zahraničí a festivalu dávají skutečně mezinárodní rozměr. Letošní konference proběhla za účasti osmdesáti návštěvníků z tuzemska i zahraničí,“ zhodnotil Jan Žůrek, dramaturg performing arts.

www.divadelniflora.cz

Autor článku: Radka Piskačová