09.02.2017 13:27

Slavnostní uvedení knihy Georgese Banuho „Nepodrobený herec“

Divadelní fakulta a Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze, Rumunský kulturní institut a Francouzský institut vás srdečně zvou na slavnostní uvedení knihy Georgese Banuho Nepodrobený herec (přeložila Jitka Goriaux Pelechová, NAMU 2016).

16.2.2017 v 18 hodin v Café 35, Štěpánská 35, Praha 1

Herec vás může uvést v nadšení či zbavit slov. Georges Banu nás ve své knize Nepodrobený herec doprovází na cestě od evropského herce k herci orientálnímu, cizímu, starému nebo přestrojenému za opačné pohlaví. Jeho eseje vycházejí z večerů strávených v divadelním hledišti i z náklonnosti k hercům-básníkům. Jsou svědectvím mnohaletého diváka, který stále zdvihá svůj zrak k hercům plným života, kteří skrze interpretaci postavy odhalují na jevišti sebe samotné.

Georges Banu je přední francouzský divadelní kritik a esejista rumunského původu. Jako profesor na univerzitě Sorbonne Nouvelle v Paříži je autorem mnoha publikací o divadle.

Setkání s autorem a jeho českými divadelními přáteli bude tlumočeno do češtiny a do francouzštiny. Vstup volný.

Slavnostní uvedení knihy Georgese Banuho „Nepodrobený herec“

Zprávy

23.04.2018

Pražské Quadriennale pod vedením nové výkonné ředitelky

Pražské Quadriennale, největší mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie s tradicí od roku 1967, zvolilo pro svůj 14. ročník novou výkonnou ředitelku. Stala se jí Pavlína Šulcová, která má za sebou dlouholeté zkušenosti nejen z oblasti kulturní a obchodní diplomacie, ale i s vedením mezinárodních kulturních a uměleckých projektů.

20.04.2018

Soubor Farma v jeskyni získá stálé zázemí v podobě nového multifunkčního sálu Centra současného umění DOX

Pražské Centrum současného umění DOX se rozšířilo o multifunkční sál nazvaný DOX+ v provedení studia Petr Hájek Architekti. Bude sloužit divadlu, tanci, hudbě či performancím. Sál s kapacitou 450 až 700 návštěvníků představuje poslední, čtvrtou, fázi rozšíření Centra DOX, které se stane se svými 8000 metry čtverečními jednou z největších institucí zaměřených na současné umění v Česku.

20.04.2018

Vyšla publikace Laterna Magika: Zlatá éra očima pamětníků

Živá připomínka historie divadelního fenoménu, který se zrodil v roce 1958 na světové výstavě Expo v Bruselu pod geniálním vedením režiséra Alfréda Radoka a scénografa Josefa Svobody. Jaký byl život umělců s laternou magikou? Nejen herečky a moderátorky Sylva Daníčková, Zdena Procházková, Valentina Thielová, Jaroslava Panýrková, ale také tanečníci, hudebníci a další vzpomínají na svůj život s Laternou.