05.04.2016 16:20

Slovácké divadlo uvede premiéru Ibsenova Nepřítele lidu

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje premiéru hry Henrika Ibsena Nepřítel lidu. Slavné psychologické drama uvede s podtitulem Síla interpretace. Režisérem je Zdeněk Dušek, který do hlavní role lékaře Tomáše Stockmanna obsadil držitele Thálie Tomáše Šulaje. Premiéra se uskuteční v sobotu v 19:00.

Ibsen psal hru dva roky, poprvé vyšla tiskem v listopadu 1882 v Kodani u jeho dvorního nakladatele Hegela. O rozpracovaném textu mu tehdy autor napsal, že se ještě úplně nerozhodl, zda píše komedii či drama. „Hra nese mnohé znaky komedie, i když základní téma je vážné,“ uvedl. Podle dramaturgyně Ivy Šulajové je Nepřítel lidu hrou s aktuálními myšlenkami.
„Skrze dějový motiv městských lázní, v nichž lázeňský lékař objeví závadnou a zdraví škodlivou vodu, v ní Ibsen tematizuje nakládání s pravdou,“ řekla Šulajová s tím, že ošemetnost nakládání s něčím tak křehkým, jako je pravda, se příliš nezměnila. „Naopak, rozdílné interpretace schopné zpochybnit téměř cokoliv jsou dnes takříkajíc ‚in‘,“ dodala.

Stockmann jednoho dne zjistí, že léčebná kúra je příčinou závažných zdravotních problémů lázeňských hostů. Poklidné městečko je ihned vzhůru nohama – odstranit příčinu totiž nebude jednoduché. Může znamenat i konec lázní, což se pochopitelně nelíbí ani zastupitelům, ani občanům města.
Podle některých pramenů se Ibsen inspiroval skutečnými událostmi. Ibsen se zřejmě osobně znal s německým spisovatelem a teplickým rodákem Alfredem Meissnerem, který mu vyprávěl příběh svého otce, lázeňského lékaře, jenž v roce 1832 zveřejnil informace o choleře, která se objevila v Teplicích. Události, které následovaly, ho málem stály život. Ibsen se v Nepříteli lidu snažil realisticky vykreslit společenskou atmosféru na malém městě.

„Pro mě je to příběh o hledání pravdy a o tom, jak může být pravda zinterpretovaná několika různými způsoby. A dále o tom, jak masa a lid a dav dokážou překřičet morálku a pravdu a přimknou se k názoru toho, kdo umí ten svůj postoj hlasitěji vykřičet, a tím je vlastně zmanipulovat. Je to velmi aktuální téma a v současné době se mě osobně hodně dotýká,“ řekl Šulaj.
Do dalších rolí režisér obsadil Kamilu Zetelovou, Terezu Hrabalovou, Pavla Hromádku nebo Pavla Majkuse. Dušek ve Slováckém divadle dříve nastudoval například Williamsovo drama Skleněný zvěřinec, Pirandellových Šest postav hledá autora či komedii Michaela Cooneyho Nájemníci.

http://www.slovackedivadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: Jan Vondrášek, kš

Slovácké divadlo uvede premiéru Ibsenova Nepřítele lidu