26.04.2016 10:45

Slovácké divadlo uvede slovenský bestseller Kniha o hřbitově

Slovácké divadlo připravuje premiéru slovenského bestselleru Kniha o hřbitově, jehož autorem je Samko Tále (pseudonym spisovatelky Daniely Kapitáňové). Kniha na Slovensku vyšla v roce 2000. Slovácké divadlo bude první scénou, která uvede její dramatizaci. Premiéra se uskuteční v sobotu od 19:00.

Inscenace vypráví vtipné i dojemné příběhy, které zažívá čtyřiačtyřicetiletý hlavní hrdina Samko Tále v ulicích Komárna. Samko je mentálně retardovaný, je v invalidním důchodu a přivydělává si tím, že jezdí po městě s vozíkem, sbírá starý papír a vozí ho do sběrny. Je ale všímavým pozorovatelem a vše o lidech, které pozná, si pečlivě zapisuje. O mrtvých i o živých.

„Vyrostl za bolševika, kdy bylo vše průhledné a jasné. Dokonale se přizpůsobil. Přijal za své tehdejší klišé myšlenková i slovní, je krystalickým, čistým konformistou a má jasné a průhledné názory na homosexuály, Maďary, cikány, lidi bez televizoru i Čechy. Žije ve světě pevně ohraničeném slovy povinné a zakázané. Když se o něčem nedá říct, že je to povinné či zakázané, to radši, aby to nebylo vůbec,“ uvedl recenzent Gabriel Pleska.
„Jsem ovlivněn špatnými lidmi, kteří mi vnutí své názory a já je prezentuji tak, že to je absolutní pravda. Je to můj takový řád,“ popsal svou roli představitel Samka Táleho Zdeněk Trčálek. Bizarní panoptikum živých i mrtvých figurek ze slovensko-maďarského městečka je směšné, ale zároveň i smutné. „Já si myslím, že se divák bude průběžně smát a potom mu zatrne. Doufám,“ řekl ČTK režisér Jakub Maceček.

Knihu o hřbitově vybral jako náhradu za původně oznámený titul Zátiší s Datlem, který byl stažen kvůli situaci ve světě. Hlavním hrdinou je totiž terorista. Po událostech v Paříži v listopadu loňského roku divadlo inscenaci z piety k obětem útoku nahradilo právě slovenským bestsellerem.
„Je strašně zvláštní tím, že vypravěčem je retardovaný kluk. Už jeho volbou slov a způsobem, jakým staví větu, je to zábavné, velmi neotřelé a nečekané,“ uvedl Maceček.
Kromě Trčálka do dalších rolí obsadil například Martina Vrtáčka, Josefa Kubáníka, Alžbětu Kynclovou, Irenu Vackovou, bývalého ředitele divadla Igora Stránského i někdejšího člena hereckého souboru Karla Hoffmanna.

http://www.slovackedivadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: jav, hj

Slovácké divadlo uvede slovenský bestseller Kniha o hřbitově