12.04.2017 15:34

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvede Čechovovu prvotinu Platonova

Slovácké divadlo připravuje prvotinu Antona Pavloviče Čechova Platonov. Inscenaci s podtitulem Ztratil hospodin trpělivost? začal s herci zkoušet režisér Břetislav Rychlík. Divadlo hru uvádí v překladu Ivana Wernische, v inscenaci se představí téměř celý herecký soubor. ČTK to dnes řekl mluvčí a herec divadla Josef Kubáník.

„Léta jsem toužil tuto hru dělat. Není moc souborů v České republice, kde na sebe herci slyší a které by Platonova zahrály. Bude to těžká práce, ale těším se na ni,“ řekl na zahajovací zkoušce Rychlík. „Text známý pod názvy Bez názvu, Bez titulního listu, Darebák Platonov či Bezotcovština napsal Čechov jako sedmnáctiletý a za jeho života nebyl nikdy hrán. Milovníci Čechova v něm ale nacházejí základy témat a vztahů všech pozdějších autorových slavných dramat,“ doplnila dramaturgyně Slováckého divadla Iva Šulajová.

Titulní hrdina, syn zkrachovalého otce, vesnický učitel Michail Platonov, samozvaný filozof a sžíravý kritik urážející druhé z vlastní nešťastnosti, je ironickým, pasivním hrdinou. „Kromě roviny zkrachovalé rodiny je důležité i téma neschopnosti a nemožnosti posunout se v životě dál, chovat se jako lidé a žít život,” uvedl Rychlík. Režisér se do Uherského Hradiště vrací po třech letech, kdy zde tenkrát nastudoval úspěšnou inscenaci hry Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

V roli Anny Petrovny Vojnicevové diváci uvidí Terezu Novotnou, která se od dubna vrací po mateřské dovolené, titulní roli vesnického učitele Michaila Platonova ztvární Tomáš Šulaj. Slovácké divadlo uvede Platonova poprvé. Scénu vytvoří Tomáš Rusín, kostýmy navrhne Zuzana Štefunková Rusínová a hudbu složí Matěj Kroupa. Premiéra je naplánována na 10. června.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jav, kš

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvede Čechovovu prvotinu Platonova

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.