23.08.2017 10:23

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zahájí v sobotu novou sezonu

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zahájí novou sezonu ještě v srpnu, kdy se většina herců z jiných divadel teprve vrací z dovolených. V sobotu se slovácká scéna představí na festivalu Divadelní Luhačovice, v neděli pak pobaví diváky ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. ČTK to sdělil mluvčí divadla Josef Kubáník. Nadcházející sezona bude pro nejstarší divadlo v regionu už 72. v pořadí.

Slovácké divadlo představí v Luhačovicích na 19. ročníku tamního festivalu komedii Čarodějnice v kuchyni. O den později pak soubor zahraje ve Velkých Karlovicích oblíbené představení Rychlé šípy. „Herci nastoupili v plné síle a ve stejné sestavě. K žádným změnám v souboru tak nedochází a můžeme se vrhnout do práce,“ uvedl ředitel divadla Michal Zetel.

Prvním představením na domácí scéně, které oficiálně odstartuje novou sezónu 2017/2018, bude v úterý 5. září úspěšná komedie režiséra Zdeňka Duška Nájemníci. V polovině září pak divadlo vyjede na nejprestižnější divadelní festival u nás, Divadlo Plzeň. Přehlídka každoročně hostí nejlepší divadelní počiny Evropy. Uherskohradišťský ansámbl se divákům představí s inscenací Měsíc nad řekou režisérky Anny Petrželkové. „Osobně mě velmi těší pozvání na jakýkoli festival a v letošním roce mě hřeje, že na každý festival jsme zavítali s jinou inscenací. Letos je jich už pět,“ sdělil Zetel.

Členové souboru už také začali zkoušet. Pod vedením režiséra Michala Skočovského se pustili do přípravy unikátního projektu Přes ploty, který bude jevištní podobou knihy Fedora Gála. „Ta mapuje korespondenci mezi ním a národním socialistou Matějem vyznávajícím velmi kontroverzní názory nejenom na politickou, ale i společenskou situaci v Evropě,“ uvedl Kubáník. Premiéra hry je na programu začátkem příštího roku.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: chv, sd

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zahájí v sobotu novou sezonu

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.