28.08.2017 10:42

Slovácké divadlo začalo zkoušet inscenaci Přes ploty

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti začalo zkoušet inscenaci Přes ploty. Jevištní adaptaci stejnojmenné knihy Fedora Gála a anonymního autora Matěje uvede v premiéře v lednu příštího roku. ČTK to dnes řekl herec a mluvčí souboru Josef Kubáník.

„Základem je rozhovor dvou rozdílných lidí, kteří jsou i přes své odlišnosti schopní vést spolu dialog,“ uvedl režisér inscenace Michal Skočovský. Podle něj téma hry útočí na základní morální hodnoty společnosti.

Mladý národní socialista, anonym Matěj, před časem oslovil e-mailem Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by byl ochoten položit svůj život. Slovenský sociolog odpověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes. Letos na jaře vydalo jejich konverzaci knižně nakladatelství Větrné mlýny a nedlouho na to po ní sáhlo i Slovácké divadlo.
„Proti sobě stojí veřejná osoba, v tomto případě disident a morální autorita, a tazatel, který je zástupcem okraje společnosti. Postavu tazatele si divák představuje postupně. Matěj je outsider, který se neumí zakořenit a najít svůj společenský status. Vede dialog s Gálem, který žije v uzavřeném světě elit. Hra zobrazuje i česko-slovenské vztahy, ale zásadní hodnotou je dialog dvou protikladů,“ řekl spoluautor dramatizace Martin Kubran.

Zahájení zkoušení se zúčastnil i Gál, kterého zná veřejnost také jako politika a prognostika, jenž se usídlil v České republice. „Já jsem dítě holokaustu, narodil jsem se v koncentráku. Zažil jsem, co to znamená být stigmatizován. Mezi mnou a Matějem je generační rozdíl, ale přemýšlíme o stejných věcech. Jen se nesetkáváme ve způsobu řešení problémů,“ řekl Gál.
V jeho výbavě prý chybí emoce nenávisti. „Vodítkem pro mě bylo téma dialogu, jehož koncept se snažím rozvíjet celý život. A mám rád, když to v dialogu trochu jiskří,“ dodal Gál. V inscenaci ho ztvární Pavel Hromádka.

Novinku Přes ploty divadlo uvede v dramatizaci Martina Kubrana a Michala Skočovského. Kostýmy navrhla Kateřina Doleželová, hudbu skládá Ondřej Švandrlík. Dramaturgie se ujala Markéta Špetíková. Premiéra je naplánována na 6. ledna 2018.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, dr

Slovácké divadlo začalo zkoušet inscenaci Přes ploty

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.