16.06.2017 09:55

Sluha dvou pánů je poslední premiérou končící sezony v Divadle J. K. Tyla

Sluha dvou pánů, slavná Goldoniho komedie, bude poslední premiérou končící sezony v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Na Novou scénu, tedy do Nového divadla, vstoupí 24. června. Režisérka Natália Deáková zasadila děj do mafiánského prostředí baru v Miláně 80. let, řekla ČTK mluvčí divadla Michaela Svobodová.

„Postavy jsou v jistém smyslu archetypy – tedy postavy věčné, postavy, které tady byly, jsou a budou. Jsou to lidé, které potkáváme v práci, na ulici, v hospodě,“ uvedla Deáková. Hybatelem děje je vykutálený sluha Truffaldino, který přesvědčí sám sebe, že je schopný sloužit dvěma pánům současně. Bude hereckou příležitostí pro nového člena souboru Jaroslava Matějku. „Během zkoušení vzniklo perfektní komediálně improvizační duo Matějka – Antonín Procházka (jako Pantalone),“ uvedla režisérka.

Hlavním tématem plzeňské inscenace jsou peníze, profit a kšeftaření. „Profit nemusí být jen finanční. Je to něco za něco, tedy dceru za věno, službu za službu, zkrátka takové to klasické ‚nic ti nedám zadarmo‘,“ uvedla Deáková. Kšeftaření podle ní souvisí hlavně s dobou 80. let, do kterých je inscenace umístěná, do doby velkých mafiánů a malých lstivých podvodníčků. Silným motivem je také láska. Ve hře vystupují tři páry, které k sobě nakonec najdou cestu. „A přes všechny lsti a podvody je důležité poselství, že láska všechno překoná,“ řekla režisérka.

Dobovému zasazení odpovídají i kostýmy Jany Smetanové. „Postavy jsou lstiví podvodníčci, malí lidé, kteří si hrají na velké. Navíc komedie dell’arte je ze své podstaty barevná, výrazně maskovaná. Z toho vychází i hravé a vtipné kostýmy,“ uvedla Deáková. Scéna Lukáše Kuchinky navozuje atmosféru baru v rušném italském městě, podlaha jeviště je spuštěna níže tak, aby diváci měli s herci kontakt z očí do očí. Výrazným prvkem inscenace bude hudba, jejímž autorem je Jakub Kudláč. „Děláme si legraci z hitů 80. let, které zazní v podání skvělé mafiánské kapely ve složení Marek Mikulášek a Petr Kotora,“ řekla.

Pantaloneho dceru Clarice ztvární Klára Krejsová, Doktora Lombardiho Josef Nechutný, jeho syna Silvia Ondřej Vacke. Role Beatrice se ujme Andrea Mohylová, Florindem bude Pavel Neškudla. Komediální pár s Truffaldinem tvoří Štěpánka Křesťanová jako komorná Smeraldina, hostinského Brighellu hraje Jan Maléř.

https://www.djkt.eu/

Autor článku: Václav Prokš, kš

Sluha dvou pánů je poslední premiérou končící sezony v Divadle J. K. Tyla

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.