07.11.2012 18:17

Soubory ND by mohly mít podle odborníků větší samostatnost

Komise, kterou ministerstvo kultury zřídilo pro řešení situace v Národním divadle, bude připravovat návrhy na to, jak by mohly jednotlivé soubory existovat samostatněji. Na svém dnešním jednání také řešila možnosti jiné právní subjektivity divadla, než je jeho současná pozice příspěvkové organizace. Třetí jednání komise je naplánováno na 29. listopadu. Experti na ně přinesou své návrhy struktury ND v nové podobě.

Členové komise, kterou tvoří Jan Hančil, Jiří Šesták, Milan Uhde, Václav Riedlbauch, Bohumil Nekolný a Stanislav Moša, se dohodli, že vypracují soubor hlavních zásad, které by měly směřovat k vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele ND. „Těch variant je více, důležité je ale, aby se vycházelo z ideového záměru, který budou mít případní zájemci o místo ředitele ND k dispozici,“ řekl ČTK po jednání komise její předseda, děkan DAMU Jan Hančil.
Potvrdil, že o autonomizaci souborů se diskutovalo. Otázka optimální právní subjektivity první scény, která by větší samostatnost souborů umožňovala, ale zatím podle něj dořešena není.

Členové týmu dnes také posuzovali materiály, které si vyžádali od ministerstva kultury. Jednalo se především o výsledky auditu ND, který prováděla firma BDO. O něm již dříve přitom ministerstvo řeklo, že nepřinesl žádné výsledky. Za 1,9 milionu korun ho provedla firma, která se na audity kulturních institucí nespecializuje.
Navíc byl zadán až poté, co už byly spojeny ND a Státní opera. Náměstek Radek Zdráhal, který jej objednal, už v úřadě není. Ministerstvo později uvedlo, že zadání auditu mělo znít jinak. Byl totiž odůvodněný kvalitnějším uspokojením diváka, nikoli snahou najít optimální model řízení a organizace dané instituce.
„Začal v době, kdy docházelo ke spojování, tedy v době zcela nevhodné. Zabýval se řídícími procesy a personálními otázkami v ND, vůbec ne ekonomickými procesy,“ řekl bývalý ředitel ND Ondřej Černý na tiskové konferenci poté, co jej ministryně kultury odvolala. Argumentovala také právě zmíněným auditem. Všechny další argumenty, kterými MK náhlé odvolání ředitele Černého půl roku před skončením jeho řádného mandátu podpořilo, záhy vzalo zpět.

Autor článku: ČTK: Markéta Horešovská, mal

Soubory ND by mohly mít podle odborníků větší samostatnost