03.10.2017 12:48

Spolek Kašpar otevře nový komorní prostor v Jindřišské ulici

Do nového komorního prostoru v Jindřišské ulici označovaného jako „klubovna“ přenese spolek Kašpar v této sezoně inscenace z Bytového divadla Ferdinanda Vaňka z blízké Vodičkovy ulice. Už nyní tam chystá několik premiér, z nichž první bude 9. listopadu Vernisáž Václava Havla. V režii Lukáše Jůzy se v inscenaci objeví Jitka Nerudová, Miloslav Tichý a Jan Zadražil, oznámila ČTK dramaturgyně souboru Lenka Bočková.

Právě dnes oficiálně zahajují „kašpaři“ na své domácí scéně v Divadle v Celetné novou sezonu, když představí své herce v netradiční roli. „Nebudou hrát, ale zazpívají písně svému srdci nejbližší,“ dodala Bočková.

V klubovně se v listopadu ještě objeví Vyrypajevův Kyslík v režii uměleckého šéfa Jakuba Špalka, v lednu vybrané balady z Erbenovy Kytice a v únoru inscenace Dívka s papežem, válka ještě nezačala, složená z textů Michaila Walczaka a Michaila Durněnkova.

„Velká scéna v Celetné nabídne 12. března českou premiéru hry americké autorky Anny Zieglerové Snímek č. 51. Její hrdinkou je Rosalind Franklinová a její – často přehlížená – role při objevu dvoušroubovicové struktury DNA. Příběh vypráví o tom, jak se tato bystrá, tvrdohlavá a odvážná žena pohybovala na území ovládaném muži – na vědeckých pracovištích poválečné Anglie. Hra tak úspěšně balancuje mezi napínavou a morálně složitou kapitolou z historie vědy a lidským příběhem, kladoucím otázky po směru a smyslu života,“ uvedla Bočková. Hlavní roli ztvární Eva Elsnerová, režisérem bude Filip Nuckolls.

V polovině dubna se v klubovně objeví text herce, loutkoherce, dramatika, hudebníka a umělce Miroslava Vojtíška skrývajícího se pod pseudonymem S.d.Ch. nazvaný Politika správcovny. Autor prózy i divadelních her obdržel dvě Ceny Alfréda Radoka. Politika správcovny je monolog správce fotbalového stadionu, který nesnáší hráče a jiné „dementy“, ale jeho skutečný cíl je vyšší, než se na první pohled zdá. Objeví se v něm Jakub Špalek v režii Karla Krále.

http://www.divadlovceletne.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mal

Spolek Kašpar otevře nový komorní prostor v Jindřišské ulici

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.