22.09.2017 07:25

Studenti JAMU nastudovali slavnou Komedii o umučení

Slavnou pašijovou hru Komedie o umučení uvede v nedělní premiéře brněnské Studio Marta. V nové inscenaci režiséra Ivo Krobota se představí bezmála tři desítky účinkujících. Premiérové uvedení se uskuteční 24. září v 19 hodin, první reprízy po dva následující dny ve stejném čase.

Evangelní příběh o posledních okamžicích Ježíše Krista před jeho popravou, ale také o jeho zmrtvýchvstání tady zazní jako scénická variace podkrkonošských sousedských pašijových her 18. a 19. století. „Nechme se v dnešní uspěchané a podezíravé době alespoň na několik okamžiků okouzlit a inspirovat upřímností a prostotou podhorských sedláků vyprávějících svou vlastní optikou jeden z nejdůležitějších příběhů naší civilizace,“ uvedl vedoucí ateliéru činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU docent Lukáš Rieger. Jmenovaný pedagog se svými svěřenci dokonce sám vystoupí v roli Odpovědníka. Se svými svěřenci však několikrát hrál už dříve. „V tomto případě to jaksi vychází ze samotné inscenační koncepce vztahu herců a odpovědníka, alias studentů a jejich učitele,“ komentuje nynější herecké angažmá.

Scénografii k inscenaci vytvořil malíř, režisér a scénograf Rostislav Pospíšil, který samozřejmě využil svého „naivistického“ rukopisu, loutkářských zkušeností a inspirací sousedským divadlem. Kostýmy jsou velmi prosté a jednoduché, aby vynikla barevnost některých scénografických prvků a samy umožňovaly případné rychlé převleky. Samozřejmě mají také asociovat i prostotu českého selského lidu. Vedle Pospíšila na Krobotově inscenaci pracoval hudebník a komponista Zdeněk Kluka. „Čerpal inspiraci z lidových motivů, zároveň si však zachoval osobní specifika brněnské rockové legendy,“ komentoval hudební výbavu večera režisér Krobot.

Celá Komedie o umučení a slavném vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista nese poměrně dlouhý a komplikovaný podtitul vystihující obsah i poselství christologického příběhu. „Pro rozjímání jednoho každého a pobožného křesťana, co a jak mnoho pro nás podstoupil a vystál a svou krev za nás vylil, aby nás tudy od zatracení vysvobodil. Tak nám tady příklad zanechal, abychom tady zde na světě všecko mile a rádi přetrpěli a potom za ním se do nebe dostali a s ním se radovali.“

Inscenátoři svěřili také důvody jeho nasazení, mezi něž patří dramaturgické vyvažování témat letošních inscenací studentů režie, kteří si připravili tituly s převážně depresivním a bezvýchodným viděním světa. Rieger však to podstatné vidí ještě jinde: „Nejdůležitějším důvodem však byly možná poněkud neobvyklé zároveň však riskantní a náročné úkoly pro studenty herectví, kteří zde museli zvládnout obtížnou výslovnost a přednes veršovaného textu bohatého na množství nářečních výrazů a povýšit svojí mluvou jejich lidově barokní stylovou rozkolísanost na profesionální úroveň.“

Pro mladé adepty herectví bude v Komedii o umučení neméně náročné vypořádat se s kolísáním hereckého stylu od poloh naivních až po polohy plného dramatického výrazu ovšem při zachování vysoké jevištní stylizace. „Jde nám o naprostý zákaz v současné době tolik oblíbeného a nadužívaného civilizmu. Chceme předvést perfektní hereckou souhru, na které bude přímo záviset temporytmus celé inscenace,“ doplnil docent Rieger.

http://www.studiomarta.cz/

Autor článku: Luboš Mareček

Studenti JAMU nastudovali slavnou Komedii o umučení

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.