08.03.2016 10:08

Studio Hrdinů uvede novou hru Davida Jařaba Bílí psi a černý kočky

Čtvrtou premiérou Studia Hrdinů v sezóně 2015/16 je nová hra Davida Jařaba s názvem Bílí psi a černý kočky. V místy nadreálně laděném detektivním příběhu o vině a nevině, o předsudcích a empatii, ale především o komplikovanosti těchto entit v kontextu postkoloniálního vývoje světa Jařab zkoumá své velké téma – mentální fašismus.

Cesta k předsudkům a podléhání rasovým stereotypům je jednoduchá, podobně jako základ našeho příběhu. Zjednodušování, generalizace a bagatelizování v nás dokáží hluboce zakořenit kulturní ignoranci a nepochopení. Afričan Akin Musa přišel ve své vlasti o ženu a dítě a nyní „v srdci Evropy“ navázal nový vztah s běloškou. Jednoho dne policie našla jeho partnerku mrtvou a Akin spíše než na svůj žal, musí myslet na to, jak se obhájit. Atmosféra v cele předběžného zadržení je o to tíživější, že v proudu vzpomínek a výčitek se zjevuje postava jeho mrtvé africké ženy; jeho vnitřní hlas, který zpochybňuje hodnoty evropského štěstí a úspěchu, za kterými se vydal.

„K  tématu postkoloniálního světa mám zvláštní vztah. Asi patřím k lidem, kteří nevnímají kolonialismus a s ním spojené skutečnosti za zapadlou historii. Čím více člověk proniká do informací o těchto aspektech dějin, tím zřetelněji se mu vynořuje rozpor, který si vyspělá Evropa a její satelity nesou. Pokud si plně neuvědomíme, že naše bohatství, kultura i pokrok byl z části podmíněn absolutní exploatací lidských zdrojů, nebudeme nikdy imunní opětovně upadnout v momentech krize do osidel mentálního stavu, kterému se říká fašismus. Není to totiž pouze historická kapitola, spojená s první polovinou minulého století, je to sociální diagnóza, která se může a bude vracet.
Chtěl jsem svým textem poskytnout pohled na jeden tragický osud člověka a především jeho mnohdy až groteskní souvislosti. Bílí psi a černý kočky se tak nedotýkají v ničem konkrétním dnešní situace a přesto k ní doufám hovoří jasným hlasem,“ říká  autor scénáře a režisér inscenace David Jařab.
 

David Jařab – Bílí psi a černý kočky
režie a scéna: David Jařab
dramaturgie: Jan Horák
kostýmy: Zuzana Formánková
masky: Dorota Březinová
hudba: Jakub Kudláč
hrají: Maxime Mededa, Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek, Jiří Černý, Eliška Mesfin Boušková, Jindřiška Křivánková

Premiéra: 19. března 2016 od 20:00

www.studiohrdinu.cz 

Autor článku: Madla Zelenková

Studio Hrdinů uvede novou hru Davida Jařaba Bílí psi a černý kočky