01.09.2016 12:17

Supraphon oslaví padesátiny Divadla Járy Cimrmana vinylem

Dárkem Supraphonu k říjnovým padesátinám pražského Divadla Járy Cimrmana bude kolekce všech 15 her na šestnácti vinylových deskách. Jedinečný soubor „elpíček“, které opět přicházejí do módy, vyjde 7. října v limitovaném nákladu 500 kusů. ČTK to dnes oznámil mluvčí vydavatelství Vladan Drvota.

„Jde o mimořádný počin, a to nejen omezeným počtem LP boxů, ale i tím, že nahrávky pěti her se dostanou na tento nosič poprvé. Originalitu vinylových desek podtrhne remastering z původních pásů a bohatě vypravené obaly právě těch inscenací, které zatím vyšly jen na CD,“ uvedla producentka vydavatelství Naďa Dvorská.
„Vnímám to, jako když na parkoviště plné moderních aut dorazí krásný veterán. Obaly vinylových desek jsou pro výtvarníka lepší příležitostí, než jakou nabízejí cédéčka. A Jaroslav Weigel si na všech dal záležet,“ řekl ČTK spoluzakladatel této oblíbené scény Zdeněk Svěrák. Pokud jde o kvalitu nahrávky, zvukoví labužníci tvrdí, že nahrávka na vinylu je plastičtější. „To nemohu komentovat, ale jelikož jsem sám veterán, ten návrat je mi sympatický,“ dodal Svěrák.

Už 2. září vychází v Supraphonu speciální DVD Cimrman sobě aneb Odhalení pamětní desky z platiny. Jde o televizní záznam z roku 1991, který vznikl při předání Platinové desky Supraphonu za 450.000 prodaných zvukových nosičů Divadla Járy Cimrmana. Mimořádné představení se odehrálo v tehdejším Divadle hudby a Ladislav Smoljak se Zdeňkem Svěrákem tehdy sestavili pásmo ukázek z jednotlivých her. Podle Dvorské vycházeli ze zkušenosti, že velká část posluchačů zná jejich hry jen ve zvuku ze supraphonských nahrávek.
„Proto na scéně předvedli pasáže, které sázejí na vizuální zážitek. Soustředili se na místa, kde cimrmanovský vtip znají posluchači desek jen ze smíchu diváků představení. Na DVD je tak vidět například proměna Zlatovlásky z muže v ženu, obr Koloděj ve stereu – dva obři, každý z jedné strany, ze hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký či souboj blanických rytířů v nitru hory Blaník,“ podotkla. Autoři navíc vybrali oblíbené scény z Hospody Na mýtince, Vraždy v salonním coupé, Cimrmana v říši hudby a z Dobytí severního pólu.
Podle Svěráka by stálá obliba jeho her potěšila i samotného Cimrmana. „Když si sám nahrál svůj skeč Krabice a Flaška na zvukový váleček, nikdo to nechtěl a jeho bytná ho nakonec použila na nudle,“ vysvětlil.

Supraphon začal nahrávat hry Divadla Járy Cimrmana v roce 1977. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak získali v roce 2007 Milionovou desku za 1.060.000 prodaných nosičů s těmito nahrávkami. V rámci křtu vinylových desek a DVD, který se uskuteční 31. října v Praze, dostane tato scéna Diamantovou desku za 1.786.000 prodaných zvukových nosičů, dodal Drvota.

http://www.zdjc.cz/ 


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, abz

Supraphon oslaví padesátiny Divadla Járy Cimrmana vinylem