26.04.2016 10:33

Světová premiéra finské show na Jatkách78

Prostor pro nové umění Jatka78 v pražských Holešovicích připravil na začátek května světovou premiéru inscenace Opaque věhlasného finského režiséra Maksima Komara a jeho souboru Circo Aereo. Fúze nového cirkusu s tradičními cirkusovými disciplínami je jedním z vrcholů jarní sezóny divadla. Divákům chce ukázat to, co je jinak neviditelné.

Maksim Komaro, českému publiku známý jako režisér inscenací Play a Slapstick Sonata souboru Cirk La Putyka, do své nové show Opaque obsadil čtyři mladé akrobatky. Susanna Liinama z Finska se specializuje na hula hoop (obruče) a manipulaci s mýdlovými bublinami, Sofia Daniel a Milla Lahtinen z finského Dua Knotcase se věnují hrazdě a párové akrobacii a Švédka Klara Mossberg, spoluzakladatelka švédské cirkusové company Chipmunk Forge, exceluje na závěsném kruhu a v chůzi po laně.

Výsledek mohou diváci zhlédnout ve světové premiéře 4. a 5. května, vždy od 19.30 v divadelním sále prostoru Jatka78 v Pražské tržnici v Holešovicích.

Vyhraněné osobnosti, akrobatické dovednosti a tvůrčí energie čtyř žen v překrásné sbírce mimořádných hloupostí,“ tak od počátku popisoval inscenaci Opaque sám její režisér. „Během večera spojíme novocirkusové nápady a vybavení s prvky tradičního cirkusu. Tak tradičního, že se s nimi v současném cirkuse prakticky nesetkáváme. Příkladem jsou klasické gymnastické obruče nebo třeba manipulace s obrovskými mýdlovými bublinami.“

Podle Komara se i proto umělkyně nesoustředí v první řadě na divadelní a choreografickou stránku svého vystoupení, ale na cirkus samotný. O něm přemýšlejí, s ním pracují. Diváci se mohou těšit na poetiku a krásu v kontrastu s akrobatickými dovednostmi, ne na klasickou cirkusovou „předváděčku“. Scénografie pracuje s kouřem, světlem, zrcadly, černým divadlem a dalšími prvky ne jako s technologií navozující iluzi, ale jako s pevnou součástí představení. „Chceme jindy neviditelné učinit viditelným a upozornit na jeho krásu,“ vysvětluje Komaro.

Maksim Komaro je prvním zahraničním režisérem, se kterým před lety začal spolupracovat Cirk La Putyka. Díky tomu vznikla úspěšná představení Slapstick Sonata a Play, která dodnes máme na repertoáru Jatek78. Než se Maksim stal režisérem a uměleckým ředitelem Circa Aerea, sám aktivně žongloval – jako interpret pracoval se dvěma z nejznámějších žonglérských souborů v Evropě (Compagnie Jérôme Thomas a Gandini Juggling Project). Jeho všestranný přístup do naší dramaturgie perfektně zapadá,“ říká manažer Jatek78 Štěpán Kubišta. „Show je přístupná i dětem, jazyková bariéra nehrozí,“ doplňuje s odkazem na vizuálnost inscenace a cirkusový žánr.

Circo Aereo je mezinárodní soubor současného cirkusu. Domov má ve Finsku a ve Francii, cestuje ale po celém světě. Maksim Komaro je jedním ze tří uměleckých ředitelů souboru a zároveň prvním zahraničním režisérem, kterého před lety umělecký ředitel Jatek78 Rosťa Novák mladší oslovil s nabídkou spolupráce s Cirkem La Putyka. Je jednou z nejdůležitějších osobností novocirkusového umění nejen ve Finsku, ale v celé Evropě. Vedle aktivit s Circem Aereem je také předsedou představenstva Cirko Center a CircusInfo Finland. Významně ovlivňuje vývoj současné finské a evropské novocirkusové scény.


Autor článku: Jatka78

Světová premiéra finské show na Jatkách78