08.03.2016 10:17

Světoznámá opera Carmen se vrací na jeviště Národního divadla Brno

Světoznámá opera Carmen se vrací na jeviště Janáčkova divadla ve zcela nové podobě. Poprvé se v Brně představí s mluvenými dialogy tak, jak zazněla při světové premiéře v Paříži. Carmen, které vdechne život mladý režisér Tomáš Pilař a hudební nastudování dirigenta Ondreje Olose, bude mít premiéru 18. března 2016 v Janáčkově divadle. Jedná se již o čtvrtou premiéru souboru Janáčkovy opery v této sezóně.

Východiskem nové inscenace se stala kritická edice Richarda Langhama Smitha z roku 1999, která se vrací k původní podobě díla tak blízko, jak to je prostřednictvím zachovaných materiálů jen možné. Orchestrace je navrácena do podoby vypracované Bizetem a poprvé od původního vydání se v notovém materiálu objevuje tzv. Scène et pantomime, která při premiéře zazněla před příchodem dělnic z tabákové továrny. Hudební nastudování je dílem výrazného talentu mladé generace dirigentů Ondreje Olose.

Ve většině hlavních rolí se představí zcela nové obsazení. Postavu Carmen ztvární maďarská mezzosopranistka Atala Schöck, která pravidelně spolupracuje s operními domy, jako jsou např. Maďarská státní opera, Semperova opera, bruselský Theatre de la Monnaie, Theater an der Wien, National Opéra de Paris, Teatro Regio Torino. S Atalou Schöck alternuje v roli Carmen sólistka NdB Jana Hrochová a od příští sezony do inscenace také vstoupí Václava Krejčí Housková. V roli dona José se představí italský tenorista Luciano Mastro a rumunský tenorista Alexandru Badea. 

Carmen je třetí z premiér letošní sezony, k jejímuž vzniku byli přizváni mladí režiséři, absolventi brněnské JAMU.  V tomto případě jím je Tomáš Pilař, který se souborem opery NdB již připravil inscenaci Nedbalovy Polské krve a dětské opery Papageno hraje na kouzelnou flétnu.

Ve své koncepci se vrací blíže k původní povídce Prospera Meriméea a rozkrývá další vrstvy jednotlivých charakterů opery – postavy zde jsou především lidé, kteří vyšli z naprosto rozdílných prostředí. Nejde tu jen o přelétavou a nespoutanou lásku Carmen, se kterou se žárlivý José nedokáže vyrovnat. Je to střet dvou světů – spořádaného, úhledného světa Josého a Micaëly ovládaného dopředu danými pravidly a světa cikánů a pašeráků žijících ze dne na den, bez zákonů a ovládaného okamžitými impulzy. Jejich světy se náhle protnou, ale tato rozdílnost způsobí napětí a střet, který vede až naprosté destrukci jich obou, a nikdo z nich tomu není schopen zabránit, protože ani jeden není ochoten nebo nemůže ustoupit.

Scénické řešení výtvarníka Aleše Valáška je úzce spojeno s koncepcí střetu dvou světů a dekorace, jejíž základ tvoří bedny s tabákovým listím, se postupně proměňuje a rozpadá tak, jak se rozpadá svět okolo postavy Josého.

www.ndbrno.cz 


Autor článku: Simona Luteránová

Světoznámá opera Carmen se vrací na jeviště Národního divadla Brno