02.02.2017 12:34

Sympozium – Stanislavského systém: sbližování metodologií

Stanislavski Centre (UK), Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze (Česká republika), University of California Riverside (USA) si vás dovolují pozvat na mezinárodní sympozium „Stanislavského systém: sbližování metodologií“.

Místo konání: DAMU, Karlova 26, Praha 1
Termín konání: 24., 25. a 26. března 2017

Pořadatelé: prof. Paul Fryer (Rose Bruford College of Theatre & Performance), doc. Jakub Korčák (DAMU), prof. Bella Merlin (University of California Riverside).

Hlavní přednášející:

  • Prof. Anatolij Smeljanskij, Harvard University
  • Prof. Jan Burian, DAMU, Národní divadlo

Téma Sbližování metodologií vyzývá ke zkoumání, jak bylo Stanislavského dílo a učení přijímáno, upravováno, jakým procházelo vývojem a jak bylo znovu objevováno po jeho smrti v roce 1938.

  • Jak používali Stanislavského žáci jeho přístup k divadlu a jak si ho osvojovali?
  • Jak se tento přístup promítal do jiných metod a nakolik jsme ztraceni v překladu?
  • Kdo dnes nese pochodeň Stanislavského a proč?
  • Jak si stojí v porovnání jiné (novější) metodiky a nakolik navazují na předchozí dílo?

Předběžný program sympozia na stránkách The Stanislavski Centre.

Zájemci o registraci a rezervaci se mohou hlásit do konce února na emailové adrese: aneta.ruttenbacherova@gmail.com
Registrační poplatek: 1000 Kč (nutné uhradit do konce února na účet 19-5373180297/0100, vs 2426032017.; zpráva pro příjemce: Symposium KSS).

Sympozium probíhá v angličtině a není tlumočeno.

Autor článku: Převzato z: https://www.damu.cz/

Sympozium – Stanislavského systém: sbližování metodologií

Zprávy

23.02.2018

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila. V hledišti usedlo přes 67.000 diváků. Je to asi o 2000 víc než v roce 2016 a takřka o 10.000 víc než v roce 2105. Divadelních premiér bylo loni devět, sedm činoher, pohádka a pohybové dokudrama. Soubor tvořený 20 herci ve stálém angažmá loni odehrál 11 představení mimo svou domovskou scénu, z toho dvakrát na Slovensku.

23.02.2018

Hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň uvede sérii přednášek v Divadle Bolka Polívky

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením odhalí zájemcům v cyklu svých přednášek v Divadle Bolka Polívky zajímavosti o vzniku žánrů opery a muzikálu, zavzpomíná na tvorbu v divadle Husa na provázku a seznámí je s novodobými pojetími klasických oper.

23.02.2018

Vyšla publikace Dějiny Akademie múzických umění v Praze

Historická monografie se zaměřuje na organizaci studia a studijní systém a popisuje mocenské a institucionální mechanismy ovlivňující školu v jednotlivých etapách její existence od jejího založení Benešovými dekrety v roce 1946 až po počátek 90. let. Prostřednictvím vzpomínek pamětníků se současně snaží zachytit i subtilní rovinu bytí na škole a možností studia a tvorby.