15.05.2018 12:57

Tanec Praha uvede čtyři české projekty s mezinárodní účastí

Festival Tanec Praha uvede vedle zahraničních hvězd současné scény také čtyři projekty českých umělců v mezinárodní spolupráci. Jubilejní 30. ročník festivalu bude v Praze od 1. do 25. června, vedle metropole program zavítá i do dalších 20 měst v ČR. Ponese se v duchu motta minulého ročníku: Tancem proti předsudkům. Podle pořadatelů dokáže, že na věku nikdy nezáleželo méně.

„Chtěli jsme dát příležitost různým typům projektů, které mohou čeští umělci dělat v mezinárodním kontextu, proto letos uvádíme ne jeden takový projekt, ale čtyři," řekla dnes novinářům zakladatelka festivalu Yvona Kreuzmannová. Diváci uvidí inscenaci Útočiště Viliama Dočolomanského a souboru Farma v jeskyni, Same Same Karine Pontiesové, Sunday Neurosis Jiřího Pokorného a Radima Vizváryho a Neboj! tvůrčí dvojice Nicole Mossoux - Patrick Bonté.
„Mluvili jsme s lidmi, kteří z důvodu perzekuce nebo války prchají ze své země. Vydávají se na cestu, hledají útočiště ve světě, který o ně nestojí," řekl Dočolomanský. Výsledkem je podle něj scénická báseň, emotivní výpověď na pomezí žánrů tance, divadla a koncertu.

Jedním z hlavních hostů je korejská choreografka Eun-Me Ahn s devíti tančícími babičkami v symbióze s vynikajícími tanečníky, s nimiž odvážně provokuje proti určité šedi oficiální kultury své země, řekla Kreuzmannová. „Je to gejzír barev a energie, choreografka oslovuje seniory na venkově, všechno dokumentuje a vytváří mezigenerační dialog. Ukazuje, že tančit může každý a v každém věku," doplnila.

Bez ohledu na věk se podle pořadatelů na scéně pohybuje i kanadská „cyberpunková královna" současného tance Louise Lecavalierová. Objela celý svět se skupinou La La La Human Steps, v Praze vystoupila v roce 2011 v duetech Nigela Charnoka a Edouarda Locka. Tentokrát přijíždí se svým typickým energickým sólovým projevem, který přejde do duetu s odlišným tanečníkem. Jako o první dámě afrického tance mluví pořadatelé o Germaine Acognyové. Diváci festivalu ji viděli loni v originální verzi Svěcení jara. Ve věku nad 70 let nevidí žádnou překážku, znovu se staví na jeviště, tentokrát v ryze divadelní inscenaci, která Evropanům přibližuje pro ně neznámé prostředí Afriky a její historie.

Zahájení festivalu bude patřit choreografovi Jiřímu Kyliánovi, který přiveze komorní představením East Shadow (Východní stín). Je věnováno obětem cunami, která zpustošila část východního pobřeží Japonska v roce 2011. East Shadow je složené z živého představení dvou starších tanečníků, z filmu s týmiž protagonisty, jenž je jakýmsi albem jejich života, a sjednocujícího klavírního doprovodu.

https://www.tanecpraha.org/

Autor článku: ČTK: hrm, rot