14.09.2017 15:23

Taneční divadla vstupují v půlce září premiérami do nové sezony

Divadelní sezona začíná také v tanci, v příštích dnech se odehrají premiéry představení souborů současného tance a pohybového divadla. První tuzemské divadlo zaměřené na tanec, tedy žižkovský Ponec, zahájí sezonu v neděli inscenací Jany Vrány Black&White, která tematizuje rozdílnost i jednotu ženského a mužského principu. V sobotu a v neděli uvedou na pražské scéně Jatka78 premiéru své celovečerní baletní gangsterky Poslední večeře tanečníci souboru Dekkadancers, který tvoří sólisté Baletu Národního divadla.

Představení Black&White vzniklo v koprodukci s festivalem Prague Pride a chce ukázat, že mužský a ženský princip dřímá v každém člověku i že zdánlivě protikladné síly tvoří přes svou odlišnost jeden celek. Hudbu složil český DJ a producent hiphopové skupiny PSH Mike Trafik.

Ponec na podzim nabídne čtyři další premiéry, například nový projekt Petra Tyce. Inscenace Tři jahody v řadě originálně zpracovává téma lásky a divadlo ji uvede 23. října. Fyzický dokument VerTeDance a Petry Tejnorové Pojďme na tanec!, který nabídne speciální pojetí několika lekcí současného tance, publikum čeká 30. října. Nový projekt souboru DOT504, jenž vznikl ve spolupráci se slovenským choreografem Antonem Lachkym, bude uveden 3. listopadu. Představení Void Veroniky Knytlové ze souboru VerTeDance se kriticky staví k nenaplněnosti vztahů ve společnosti zaměřené na výkon.

Soubor Dekkadancers založili v roce 2009 bývalí tanečníci a choreografové ND Viktor Konvalinka a Tomáš Rychetský s touhou realizovat vlastní taneční projekty. Do nich jsou angažováni především sólisté z Baletu Národního divadla. Nová inscenace Poslední večeře je černohumorná baletní komedie o tom, co se stane, když dva francouzští kuchaři naservírují mafiánským bossům nepříliš zdařilý pokus o pomstu. Představení zavede diváky do italské vesnice, oligarchovy vany s vířivkou i do německé policejní cely, kde je čekají divoké přestřelky, vášnivá romance, policejní akce a smrtící krása ruských baletek.

Tři premiéry má naplánovaný Pražský komorní balet, který s reprízami úspěšných inscenací navštíví do konce roku několik českých měst a chystá se hostovat i v zahraničí, například v Ekvádoru či Jižní Koreji. První premiérou je duet Metamorphic, který pro PKB chystá choreografka Martina Hajdyla Lacová a bude uveden 5. října v Ponci. Je volně inspirován tvorbou sochaře Augusta Rodina, který formoval své sochy fascinován člověkem, přírodou a tancem. Jeho způsob zobrazení a dramatizace lidského těla posloužil tvůrcům duetu jako zdroj pohybu.

Autor článku: ČTK: hrm, mha

Taneční divadla vstupují v půlce září premiérami do nové sezony

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.