22.02.2002 00:00

Teatro Minimo v Arše

Tisková zpráva

Unikátní italský loutkový soubor Teatro Minimo a přední italský básník a lingvista Edoardo Sanguineti budou hostovat na konci února v Divadle Archa

Edoardo Sanguineti: Novissimum Testamentum
Luciano Berio: A-Ronne
Loutkový hudební dokument pro pět herců na báseň Edoarda Sanguinetiho

27. a 28. února 2002 ve 20.00 v Divadle Archa

Za osobní účasti italského básníka Edoarda Sanguinetiho!!!

Dvě představení výjimečného italského loutkového souboru, která divadelně zpracovávají díla dvou velkých současných italských umělců: básníka Edoarda Sanguinetiho a avantgardního skladatele Luciana Beria. Použité loutky jsou unikátní svým vzhledem: jsou ve velikosti dítěte, vyrobeny z látky a papírmašé, což jim umožňuje nabývat svérázných, až realistických, podob: od samotného básníka Sanguinetiho až po lehkou ženu. Jejich pohyb a choreografie se odehrávají na černém pozadí, které spolu s projekcemi filmů, fotografií a použitým světlem vytvářejí přízračnou, jedinečnou atmosféru.

V prvním představení loutka v podobě básníka Edoarda Sanguinetiho odříkává osobitý básnický testament - prožívá zpětně svůj život spolu s dalšími lidmi, které kdy potkal, uvažuje nad jeho smyslem, oslovuje lidi, kteří ho přežijí. V představení jsou použity fotografie Jindřicha Štreita a dalších fotografů.

Druhé představení je loutková podoba skladby soudobé zpívané hudby italského skladatele Luciana Beria, která vznikla na základě básnického textu Edoarda Sanguinetiho. Název A-Ronne vpodstatě znamená "od a do z", neboť "Ronne" bylo posledním písmenem starověké abecedy. Tak jako v básni skrze citace Bible, J. W. Goetha, Danteho nebo Komunistického Manifestu je i v hudební skladbě přítomen motiv Počátku, Středu a Konce, opakování témat, výrazů a harmonií. Vokalizací textu básně Edoarda Sanguinetiho tak vzniká "madrigal - divadlo pro ucho", ve kterém poznáváme základní pocity a stavy mysli: setkání přátel, hádka na náměstí, slova pronesená v kostele, konflikt, sen, šílenství. Tyto všechny situace rozehrávají loutky svým pohybem, choreografií a divadelní řečí.

Zakladatelkou souboru, autorkou loutek a režisérkou představení je americká loutkářka Amy Luckenbach, která spolupracovala např. s Mauricem Sendakem a Philipem Glassem. Jedním z jejích inspiračních zdrojů bylo i Divadlo Drak. Její loutky jsou vystaveny např. ve Smithsonian Institute, Washington nebo v Metropolitním muzeu, New York.

Luciano Berio (1925) je jeden z nejvýznamnějších avantgardních skladatelů a hudebních myslitelů 2. pol. 20. století. Zakladatel institutu pro výzkum hudby Centro Tempo Reale, kde okolo sebe soustředil hudebníky a počítačové vědce, kteří měli zkoumat nové skladatelské postupy. Je průkopníkem modernismu a využití elektroniky, nezvyklých metod práce s lidským hlasem, tzv. "náhodné" hudby a serialismu. Jeho záliba v postmoderní literatuře (Joyce, Beckett) ho vedla k vytvoření několika jevištních děl a k přátelství s Umbertem Ecem a Edoardem Sanguinetim.

Edoardo Sanguineti se narodil v roce 1930 v Janově, kde v současné době vyučuje italskou literaturu na místní univerzitě. Je vedoucí postavou tzv. literární "neo-avantgardy", vlivným kritikem a široce uznávaným básníkem (sbírky: Laborintus, 1956; Eratopaegnia, 1960; Opus Metricum, 1960; Bookmark. Poems 1951-1981, 1982; Apocaliptical Alphabet, 1984; Without title, 1992). Je autorem esejů o Dantovi, Moraviovi, Gozzanovi a editorem antologie Poezie 20. století. Napsal také dva romány Capriccio italiano (1963) a Il giuoco dell'Oca (1967). Je bývalým členem italského parlamentu, jeho kritika je obsažena v knihách Giornalino (1976), Giornalino secondo (1979), Scribilli (1985), & Ghirigori (1988). Byl klíčovým členem tzv. Gruppo ´63 (spolu s ním i např. Umberto Eco), jeho dílo bylo zahrnuto do vlivné antologie I Novissimi (1961). V roce 1995 obdržel Feronia Prize.

Pokud máte zájem o další informace, prosím, kontaktujte:
Jiří Sedlák
Divadlo Archa
tel.: 02/ 21 71 61 10
GSM: 0604/ 86 89 14
e-mail: jiri.sedlak@archatheatre.cz
nebo
Silvie Marková
Divadlo Archa
tel.: 02/ 21 71 61 09
GSM: 0604/ 74 86 99
e-mail: silvie.markova@archatheatre.cz

Autor článku: redakce