13.12.2016 14:19

Teatrologická společnost zve na prosincovou přednášku

Teatrologická společnost a Institut umění – Divadelní ústav (IDU) si vás dovolují pozvat na prezentaci nového projektu Informačně-dokumentačního oddělení IDU Orální historie českého divadla, která proběhne 22. prosince 2016 v 17.00 v Malém sále Institutu umění – Divadelního ústavu (Celetná 17, Praha 1).

Projekt Orální historie zachycuje vzpomínky významných osobností českého divadla formou audio a video záznamu. Lucie Čepcová představí vznik projektu, výběr naratorů, způsob uchovávání a zpřístupňování nahrávek a dokumentů badatelům prostřednictvím databáze Divadlo a Virtuální studovny. Vilém Faltýnek pohovoří o průběhu natáčení, úskalích a výhodách metodiky Orální historie i zkušenostech získaných při natáčení dosavadních dvaceti rozhovorů: Bíba Brodská – Jan Císař – Jindřich Černý – Luděk Eliáš – Ljuba Klosová – Eva Kolárová – Viktor Kronbauer – Eva Kröschlová – František Miška – Vladimír Mikeš – František Pokorný – Lya Říhová – Jiřina Šlezingrová a dalších.

Více informací na www.teatrologie.cz.

prednaska_oralni_12_2016

Teatrologická společnost zve na prosincovou přednášku

Zprávy

23.02.2018

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila. V hledišti usedlo přes 67.000 diváků. Je to asi o 2000 víc než v roce 2016 a takřka o 10.000 víc než v roce 2105. Divadelních premiér bylo loni devět, sedm činoher, pohádka a pohybové dokudrama. Soubor tvořený 20 herci ve stálém angažmá loni odehrál 11 představení mimo svou domovskou scénu, z toho dvakrát na Slovensku.

23.02.2018

Hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň uvede sérii přednášek v Divadle Bolka Polívky

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením odhalí zájemcům v cyklu svých přednášek v Divadle Bolka Polívky zajímavosti o vzniku žánrů opery a muzikálu, zavzpomíná na tvorbu v divadle Husa na provázku a seznámí je s novodobými pojetími klasických oper.

23.02.2018

Vyšla publikace Dějiny Akademie múzických umění v Praze

Historická monografie se zaměřuje na organizaci studia a studijní systém a popisuje mocenské a institucionální mechanismy ovlivňující školu v jednotlivých etapách její existence od jejího založení Benešovými dekrety v roce 1946 až po počátek 90. let. Prostřednictvím vzpomínek pamětníků se současně snaží zachytit i subtilní rovinu bytí na škole a možností studia a tvorby.